Yatırım yapmaya başla!

Dolar 3,40’ın Altını Gördü! Düşüş Devam Eder mi?

Dolar kuru 3,40'ın altını görerek yılın en düşük seviyesini kaydetti. İşte kurdaki düşüşle ilgili detaylar ve beklentiler;
Dolar 3,40’ın Altını Gördü! Düşüş Devam Eder mi?

Dolar kuru, geçen hafta 3,40’ın altını test etmiş ve düşüşün sinyallerini vermişti. Önemli veri akışlarının yaşanacağı bu haftada ise 3,41’den işleme açıldı. Ardından önemli bir seviye olarak görülen 3,40’ın altı görüldü. Saat 10:52 sularında dolar kuru, 3,3983 lirayı görerek, bu yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Haftanın en önemli verilerinden birisi Türkiye 2. çeyrek büyüme verisiydi. Sabah saatlerinde açıklanan veri, beklentileri karşılayamadı.

Türkiye İkinci Çeyrek Büyüme Verisi

Bir önceki çeyrekte % 5 oranında büyüme yaşanırken, 2. çeyrekte % 5,1 oranında büyüme gerçekleşti. Beklentiler ise 5,3 seviyesindeydi.

Büyüme Beklentileri Karşılamadı

Şimdi ise Perşembe günü açıklanacak olan TCMB faiz kararı bekleniyor. Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Diğer önemli veri ise Cuma günü açıklanacak olan Haziran ayı işsizlik oranı ve cari işlemler dengesi verileri.

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu ise kurdaki düşüşün devam etmesini beklediğinden bahsetti.

Kurdaki Yükseliş Devam Edecek

Bloomberg HT’ye konuşan Turşucu, 2017 yılının en düşük seviyelerine inen kurda 3,35 seviyelerinin görülebileceğini belirtti. Bu yorumu yaparken, Merkez Bankası’nın sıkı duruşuna ve fonlama maliyetlerinin % 12’nin üzerine oluşuna dikkat çekti. Piyasalarda güzel bir rüzgar olduğunu ve içinde bulunduğumuz şartların gelişen ülkelerin lehine olduğunu söyledi. Üstelik bu rüzgarı kesecek herhangi bir etken olmadığına da dikkat çekti.

Turşucu’ya göre kur önce 3,38 seviyelerini, ardından da 3,35 seviyelerini görebilecek. Ayrıca ani bir yükseliş ihtimali de öngörmüyor.

Kur 3,35'e Gerileyecek

Merkez Bankası’nın sıkı duruşu ve dışarıdaki olumlu hava devam ettikçe dolar kurunda sert bir hareket beklemediğini dile getiriyor. Ancak hesapta olmayan bir şok yaşanırsa yükselişin gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Societe Generale stratejistleri tarafından kaleme alınan raporda ise gelişen piyasa paralarını destekleyici unsurlara dikkat çekildi.

Gelişen Piyasa Paraları Destekleniyor

Stratejistlere göre gelişen ülke para birimlerinde en fazla yükseliş; Türk lirası, rand ve Meksika pezosunda görülecek. FED’in yavaş sıkılaştırma süreci, Çin’in ekonomik büyümesindeki kısa vadeli istikrar, azalan volatilite ve güçlü temel göstergeler ise bu görüşün nedenlerini oluşturuyor.

SocGen raporunda; TL’nin ucuz değerlemeler, Merkez Bankası’nın sıkı politikası ve siyasal çalkantıya ilişkin risklerin azaldığından da bahsedildi. Son olarak TCMB beklenti anketine göre 2017 yılsonu kur beklentisi, 3,7199’dan 3,6323’e çekildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum