Yatırım yapmaya başla!

Dolar 10 Yılın Zirvesinden Düşüşe Geçti

Dolar 10 Yılın Zirvesinden Düşüşe Geçti

Bu ay 10 önemli para birimi karşısında %1 kadar değer kazanan dolar, dün 7 ayın en yükseğine çıktı. Dolar endeksi 99.378, Dolar/TL ise 2,90 seviyesinde seyretti. Bu sabah itibariyle 2.9074/2.9088 seviyesinden güne başladı.

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, bu yükselişte en büyük etkenin Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin beklenenin üzerinde gelmesi ve FED’in Aralık ayında faiz artırımına gitme ihtimalleri olarak sıraladı. Faiz artırımı konusunda FED Başkanı Janet Yellen’in ve diğer yetkililerin konuşmalarının yakından izlenmesi gerektiğini söyleyen Erkan; “Ancak bilinmesi gereken durum, FED’in uluslararası konjonktürden yine biraz uzaklaştığıdır. Haliyle enflasyon hedefi beklenmeden, faizde 25 pipsi aşmayacak. Yani faizi %0.50 üzerine götürmeyecek şekilde bir artırım yapması daha olası gözükmektedir,” diyerek değerlendirmesini yaptı.

Doları 10 yılın zirvesinden indiren sebep ise Çin ekonomisindeki yavaşlama nedeniyle verilerin kötü gelme beklentileri. Çin’de Çarşamba günü perakende satışlar, fabrika üretimi ve sabit sermaye yatırım verileri açıklanacak. Singapur’da Macquarie Bank Ltd. döviz ve sabit getirili menkul kıymetler müdürü Nizam İdris, Çin verilerindeki düşüşün daha ne kadar süreceği konusunda herhangi bir görüş olmadığını, ek olarak beklentilerin değişmesini sağlayacak bir işaretin de bulunmadığını belirtti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0.3 düşüşle 1,229.50 seviyesine indi. ABD doları yen karşısında 122.95 seviyesine gerilerken, Euro karşısında da zayıfladı ve 1,0753’e geriledi.

Tokyo’daki Shinkin Asset Management Co. fon yöneticisi Jun Kato, doların mola vermesi ile birlikte Avustralya doları gibi paralarda kısa pozisyon kapamaya yönelik
alımların geldiğini söyledi.

1 Kasım seçimleri sonrası sandıktan AK Parti‘nin tek başına çıkması, Türk Lirası‘nın bir anda değer kazanmasını sağladı. Para politikacıları piyasada bir rahatlama olsa da siyasi baskının henüz bitmediğini, özellikle başkanlık sistemi ve ekonomi yönetimine ilişkin belirsizliğin devam ettiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum