Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dışişleri Bakanı AB’nin Yaptırım Kararı için “Basit Şeyler” Yorumunu Yaptı

AB, Kıbrıs açıklarındaki sondaj arama faaliyetleri sebebiyle Türkiye’ye yaptırım kararını onaylarken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu söz konusu gelişme için ciddiye alınmaması gerektiğini söyledi.
Dışişleri Bakanı AB’nin Yaptırım Kararı için “Basit Şeyler” Yorumunu Yaptı
Yorum

Son haftalarda Kıbrıs açıklarında yaşanan doğal gaz krizi, daha büyük sıkıntıların habercisi niteliğinde. Türkiye Fatih ve Yavuz sondaj gemilerini, Kuzey Kıbrıs’ın ruhsat verdiği yerlere yolladıktan sonra dünya basınında bu olayla ilgili birçok tartışma yer aldı.

Doğal gaz arama çalışmalarının başlaması, Avrupa Birliği, ABD, İsrail, Yunanistan ve Mısır olmak üzere birçok ülkeyi rahatsız etti. Dün yapılan açıklamada ise Kıbrıs sularında sondaj çalışmalarını gerekçe göstererek, AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören paketi onayladığı bildirildi.

Bu adımla Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetlerinin durdurulması hedefleniyor. Siyasilerden bu konuya ilişkin tepkiler gelirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ciddiye alınmaması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB yaptırımları hakkında; “Ciddiye almaya gerek yok, basit şeyler” yorumunda bulundu.

Dışişleri Bakanı ÇavuşoğluKuzey Makedonya ziyaretinde basın mensuplarının karşısında çıkan Çavuşoğlu, AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarının çok fazla etkilemeyeceğini söyledi. Geçmişte de buna benzer durumların olduğunu, alınan kararların bağlayıcı niteliğinin bulunmadığını aktardı.

AB’nin her zaman eleştirel bir tutumu olduğunu, fakat onların da Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Rum ve Yunanistan kesiminin baskısıyla kararlar alarak, saçma sapan bir dayanışma içerisinde olduklarını dile getirdi.

Garantör ülke olarak Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyacaklarını söyledi.

Kıbrıs Sondaj ÇalışmalarıTürkiye’ye yönelik kararlar alınması durumunda faaliyetlerin artırılacağını belirten Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de üç gemi olduğunu, dördüncü geminin de yollanmak üzere olduğunu anlattı.

Türkiye ile bu konuda baş edemeyeceklerini anlamaları gerektiğini, kendi kıta sahanlığımız içerisinde yapacaklarımıza kimsenin karar veremeyeceğini söyledi. Rum kesiminin arkasına AB’yi almamasını ve Kıbrıs Türk halkının hakkını kimseye yedirmeyeceğimizi sözlerine ekledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da AB’nin kararına tepki gösteren isimlerden oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluDoğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarıyla nedeniyle uygulanması planlanan yaptırımları şiddetle reddettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu bölgedeki haklarımızı sonuna kadar savunacağımızı belirtti. AB’nin her zaman Türkiye’ye çifte standart uyguladığını ve hiçbir zaman samimi olmadığını aktardı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise AB’nin kararından memnun olduklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu