Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dış Ticaret Haddi Temmuz’da 103,5’e Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu 2019’un Temmuz ayına ait dış ticaret endeksleri rakamlarını açıkladı.
Dış Ticaret Haddi Temmuz’da 103,5’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre ihracat birim değer endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde %3,7, ithalat birim değer endeksi ise yüzde %3,9 azaldı.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi ise 0,2 puan artışla 103,5 seviyesine yükseldi. 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ihracat birim değer endeksi altında yer alan kalemlerde en fazla düşüş yakıtlar da oldu.

Dış Ticaret Endeksleriİhracat birim değer endeksi yıllık bazda %3,7 oranında azaldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yakıtlarda %10,5, gıda, içecek ve tütün hariç imalat sanayinde %4, yakıt hariç hammaddelerde %7,2, gıda, içecek ve tütünde ise %0,8 oranında düşüş oldu.

İthalat birim değer endeksine baktığımızda 2018 yılının Temmuz ayına kıyasla %3,9 oranında azaldığını görmekteyiz. Geçen yılın aynı dönemine göre gıda, içecek ve tütünde %7,4, hammaddelerde %8,6, yakıtlarda %7,2 ve imalat sanayinde %2 oranında düşüş kaydedildi.

Miktar bakımından değerlendirildiğinde söz konusu dönemde ihracat miktar endeksi %12,1 oranında artarken, ithalat miktar endeksinde %4,8’lik düşüş gözlendi.

Miktar EndeksleriBir önceki yılın Temmuz ayına kıyasla ihracat miktar endeksi altında yer alan kalemlerden gıda, içecek ve tütünde %1,2, yakıtlarda %58, imalat sanayinde ise %10,9 oranında artış oldu. Bunlara aksi yönde yakıt hariç hammaddelerde %1,6’lık düşüş gözlendi.

İthalat miktar endeksi altında yer alan alt kalemlerden biri hariç hepsinde düşüş gerçekleşti. Gıda, içecek ve tütün %11,5 oranında artış gösterirken, hammaddelerde %3,1, yakıtlarda %10, imalatta %6 azalma kaydedildi.

Geçen yılın Temmuz ayında 103,3 seviyesinde gerçekleşen dış ticaret haddi 0,2 puanlık artış gösterdi.

Dış Ticaret HaddiDış ticaret haddi bu artışla birlikte Temmuz ayında 103,5 seviyesine yükselmiş oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye, yani bir önceki ayın rakamlarına göre kıyaslama yaptığımızda hem ihracatta hem de ithalatta artış olduğunu görmekteyiz.

Haziran ayına kıyasla ihracat miktar endeksi %13,9 oranında artarak 146,9’dan 167,3’e yükseldi. 2018 yılının Temmuz ayında 154,4 olan ihracat miktar endeksi %8,1 artışla 166,9’a çıktı. Haziranda 116,9 olan ithalat miktar endeksi %6,1 artışla 124’e çıkarken, geçen yılın aynı döneminde 136,9 olan endeks %4,9 oranında düşüş göstererek 130,2 seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu