Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dış Ticaret Haddi Eylül’de 2 Puan Artarak 103,6’ya Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu 2019’un Eylül ayına ait dış ticaret endekslerini açıkladı. Endekste yer alan rakamlar ve dönemsel gelişmeler şöyle…
Dış Ticaret Haddi Eylül’de 2 Puan Artarak 103,6’ya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2019 dönemine ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi Eylül’de 2 puan artarak 103,6’ya yükseldi.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ihracat birim değer endeksi Eylül’de, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %3,4 geriledi.

Dış Ticaret EndeksleriEndeksi oluşturan alt kalemlerden gıda, içecek ve tütünde %1,9 oranında artış oldu. Yıllık bazda gıda ve içecek grubunda ihracat birim değer endeksinde artış olurken yakıt hariç hammaddelerde %7,2, yakıtlarda %15,2, gıda, içecek ve tütün hariç imalat sanayinde %4,1 oranında düşüş gerçekleşti.

Yılın üçüncü çeyreğinde 2018 yılının aynı dönemine kıyasla ihracat birim değer endeksinde %3,5 oranında azalma kaydedildi. Eylül ayında ithalat birim değer endeksi de gerilerken düşüş oranı %5,3 olarak açıklandı. Gıda içecek ve tütün grubunda %5,3, hammaddelerde %9,8, yakıtlarda %14,7 ve imalat sanayinde %2,4 oranında azalma gözlendi.

Çeyreklik değişime baktığımızda 2019 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla ithalat birim değer endeksi %4,9 oranında geriledi.

İhracat miktar endeksi %3,8 artarken en büyük yükseliş yakıtlar da oldu.

Miktar Endeksleri2018 yılının aynı ayına kıyasla gıda, içecek ve tütün grubunda %8,3, imalat sanayinde %4,6 oranında artış oldu. İhracat miktar endeksinde en büyük artış %41,4 ile yakıtlarda olurken, yakıt hariç hammaddelerde %3 oranında düşüş gerçekleşti.

Yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracat miktar endeksi %7,1 oranında arttı. Miktar endeksinde ithalat alanındaki gelişmelere baktığımızda yıllık bazda %6,6 oranında artış olduğunu görmekteyiz. Bu alanda en fazla artış %19,4 ile hammaddelerde olurken onu %7,3 ile gıda, içecek ve tütün, %3,6 ile yakıtlar ve yine %3,6 ile imalat sanayi izledi.

İthalat miktar endeksinde üçüncü çeyrekte yıllık bazdaki değişim %2,4 artışa tekabül etti. Bir önceki aya göre gerçekleşen değişimlere baktığımızda Ağustos ayına kıyasla ihracat miktar endeksi %2,1 artışla 167,7’ye ulaştı.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat miktar endeksi Eylül’de %3,8 artışla 169 oldu. Ağustos ayında 122,9 açıklanan ithalat miktar endeksi Eylül’de %1,3 azalışla 121,3’e geriledi. 2018 yılının Eylül ayında 117,2 olan ithalat miktar endeksi bu yılın aynı döneminde %4,1’lik artışla 122’ye çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu