Yatırım yapmaya başla!

Dış Ticaret Açığı Mayıs Ayında Rekor Düzeyde Arttı

Türkiye'nin dış ticaret açığı Mayıs ayında %43,3 artış gösterdi. Dış ticarette rekor düzeyde açık olurken, ihracatta TL kullanımında artış oldu. TÜİK rakamlarına göre hazırlanan veriler ve haberin detayları şöyle...
Dış Ticaret Açığı Mayıs Ayında Rekor Düzeyde Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan geçici dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre ihracat Mayıs ayında geçen yılının aynı dönemine göre %12,5 artarak 13 milyar 616 milyon dolar oldu. İthalat da %21,7 artış gösterdi ve 20 milyar 923 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin dış ticaret açığı Mayıs ayında %43,3 oranında artış göstererek 7,3 milyar dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise geçen yıl Mayıs ayında %70,4 iken bu sene %65,1’e düştü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, Mayıs ayında Nisan ayına göre %0,2 azalırken, ithalatta %9 artış oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre Mayıs ayında geçen senenin aynı dönemine göre ihracatta %9,6, ithalatta %21 oranında artış gerçekleşti.

İhracat yapılan ülkelere baktığımızda; Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatın geçen yıla göre %4,4 arttığını görüyoruz. Bu artışla birlikte AB’ye yapılan ihracatın miktarı 6 milyar 126 milyon dolar olarak açıklandı. 2017 yılının Mayıs ayı verilerine göre Almanya’ya yapılan ihracat 1 milyar 237 milyon dolar, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 1 milyar 38 milyon dolar, ABD’ye 838 milyon dolar ve Irak’a 831 milyon dolar oldu.

İthalatta ise Çin en ön sırada geliyor. 2017 yılında Çin’den yapılan ithalat 1 milyar 930 milyon dolar oldu. Çin’i sırasıyla; Almanya, Rusya ve ABD izliyor.

Türk Lirası ile Yapılan İhracat Yükseldi

TL ile yapılan ihracat Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre %113 arttı ve 2 milyar 875 milyon dolardan, 6 milyar 136 milyon dolara çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TL için geçen sene çok ciddi çağrılar yapmıştı. Erdoğan’ın TL’ye destek çağrısı, ihracatta TL kullanımında artışı sağladı.

TÜİK verilerine göre bu sene Mayıs ayına kadar olan sürede gerçekleşen ihracat 64,3 milyar dolar olurken ithalat 89,1 milyar dolar olarak açıklandı. Türk Lirası kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta %113,41 oranında artış gösterdi.

Türk Lirasına yönelim ithalatta da artış gösterdi. İthalatta TL kullanımı Mayıs ayında, geçen yıla kıyasla %24,31 arttı ve 6 milyar 857 milyon 832 bin dolara yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum