Yatırım yapmaya başla!

DBS CEO’su: “Ticaret Gerilimlerinin Kısa Vadeli Etkileri Abartılı”

DBS Group CEO’su Piyush Gupta, tüm dünyayı endişelendiren ticaret gerilimlerinin kısa vadeli etkilerinin abartılmış olabileceğini söyledi. Ayrıntı açıklama aşağıda;
DBS CEO’su: “Ticaret Gerilimlerinin Kısa Vadeli Etkileri Abartılı”

Genel merkezi Singapur’da bulunan ve Global Finance tarafından 2018’de dünyanın en iyi bankası seçilen DBS’nin CEO’su Piyush Gupta, ticaret gerilimleriyle alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buna göre Piyush Gupta, ABD ile Çin arasındaki süregelen ticaret savaşının kısa vadede büyük bir etkisinin olmayacağını çünkü şirketlerin tedarik zincirlerini ayarlamalarının zaman alacağını söyledi.

Ticaret gerilimlerinin kısa vadeli etkilerinin abartılmış olabileceğini vurgulayan Piyush Gupta, ticaretin aniden azalacağı yönündeki varsayımlara katılmadığını kaydetti. Ve düşüncesine gerekçe olarak da şunları söyledi: “Tedarik zincirlerinin taşınmaları kolay değildir. Bizim anlayışımız, teknoloji tedarik zincirinin harekete geçmesi üç ya da dört yıl süreceği yönünde.”

DBS CEO’suna göre şirketler mevcut tedarik zincirlerinin bir parçası olan Çin’deki fabrikaları, dünyanın diğer alanlarındaki yeni yapılanmalarla bir gecede kopya edemezlerdi.

DBS CEO’su Ticaret Savaşı Yorumu“Arazi almak, işçi bulmak ve tesis inşa etmek zorundasınızdır dolayısıyla biz ticaretin gerçek etkisinin 2019 zaman çerçevesinde görülmeye başlayacağını düşünmüyoruz” ifadelerini kullanan DBS yöneticisi konuşmasına; “sonuç olarak, tedarik zincirleri Çin’den uzaklaşmak için acele etmeyecek ve üretim faaliyeti epey istikrarlı olmaya devam edecek” sözleriyle devam etti.

Bu noktada, ticaret savaşı dolayısıyla Çin’deki fabrika faaliyetlerinin yavaşlayabileceği ve Çin ekonomisinin büyüme ivmesi kaybedebileceği yönündeki endişeler hatırlatıldı.

DBS CEO’su Ticaret Savaşı Tedarik Zincirlerinin Taşınması Kolay Değildir Sonuçta, ABD şimdiye kadar Çin ürünlerinin kapsamlı bir bölümüne tarife uygulamış ve Xi Jinping Trump’ın korumacılık politikasına eleştirmesine rağmen ABD’ye misilleme vergilerle yanıt vermişti. Ancak DBS CEO’su tüm dünyanın yakından takip ettiği gerilimin kısa vadeli etkileri konusundaki görüşünü tekrarladı. Öte yandan CEO’nun açıklamalarının şirketin üçüncü çeyrek bilançosu üzerine gelmesi de dikkat çekti.

Güneydoğu Asya’nın en büyük bankası üçüncü çeyrekte 1.41 milyar Singapur doları net kar elde ettiğini duyurdu.

DBS Group Üçüncü Çeyrek Net Kar Açıklaması  DBS hisseleri Pazartesi günü Singapur ticaretinde yüzde 2.43 seviyesinde gerilerken, net faiz marjının 13 baz puan artarak yüzde 1.86 seviyesine yükseldiği, bunun da Singapur ve Hong Kong’daki daha yüksek faiz oranlarıyla uyumlu olduğu aktarıldı.

2019 için banka net faiz marjı ilerlemesi öngörüsünde bulunurken gelecek yıl net faiz marjlarını artıracak faktörlerden birinin de FED’in faiz artırım sayısı olacağını aktardı. DBS CEO’su da bu konudaki görüşünü; “benim düşüncem FED’in öngörülebilir gelecek için artırıma devam edeceği yönünde. Sanırım Aralık ayında yapılacak artırım kesin görünüyor” ifadeleriyle anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum