Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhuriyetçi Senatörler Eyaletlere Ek Yardım Konusunda Bölünüyor

Cumhuriyetçi Senatörler hem eyaletler ve yerel yönetimlere daha fazla para ekleme hem de eyaletlere fonları kullanmaları için esneklik sağlanması konusunda bölünüyorlar.
Cumhuriyetçi Senatörler Eyaletlere Ek Yardım Konusunda Bölünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel pandemi ABD’nin ilk çeyrekte tarihi daralmasını kaydetmesine yol açarken, olumsuz verilerin ardı arkası kesilmiyor. 1 milyon 430 binin üzerindeki vaka sayısıyla dünya çapında en çok vakanın görüldüğü ülke, bugünkü işsizlik rakamlarında da beklentileri aştığını gösterdi.

9 Mayıs’ta sona eren haftada 2,98 milyon işsizlik maaşı başvurusunda bulunurken beklenti 2,5 milyon yönündeydi. FED Başkanı Jerome Powell’ın dünkü konuşmasında ABD ekonomisine dair ciddi uyarılarda bulunması ve iflasların artabileceğini söylemesi de endişeleri artırdı.

Durum iyiye gitmezken ABD’de koronavirüse karşı yeni bir teşvik paketi açıklanması hususundaki gelişmeler dikkat çekiyor.

Cumhuriyetçi Senatörler sadece eyaletler ve yerel yönetimlere daha fazla para eklemek değil aynı zamanda eyaletlerin halihazırda tahsis edilmiş fonları kullanmaları için esneklik sağlanması konusunda bölünüyorlar.

Teksas Senatörü John Cornyn esneklik taraftarıyken eyalet ve yerel yetkililerden kolluk kuvvetleri ve yangın koruma gibi temel hizmetlere sağlayacakları gelirleri olmadığını duyduklarını söyledi.

Ancak Rick Scott gibi bütçe açığı karşıtları fikre tamamen karşı çıkıyor. Kimsenin problemleri düzeltmek hakkında konuşmadığını, sadece para ve onları kurtarmalarını istediklerini savunuyor.

Bu arada ABD Temsilciler Meclisi de tarihin en büyük teşviğine yönelik paket üzerinde çalışıyor. ABD’li politikacılar arasında anlaşmazlık sürerken NBC News hiçbir Cumhuriyetçinin Nancy Pelosi’nin sunduğu rakama yaklaşmak istemediğini yazdı.

John Cornyn, Pelosi’nin bir trilyon dolar istediğini gördüğünü ve bunun olmayacağını düşündüğünü söyledi. Senatör Kevin Cramer gazetecilere şöyle konuştu:

Kevin Cramer Esneklik AçıklamasıÇarşamba günü tasarısı hakkında onay alabilmek için Trump’ın yanına giden Senatör John Kennedy de bunu Pelosi’nin tasarısına olan ihtiyacı ortadan kaldırmanın bir yolu olarak görüyor.

Bazı meslektaşlarının, bazı eyaletlerin yanlış yönetildiği bu nedenle onlara para verilmemesi gerektiğini düşündüğünün farkında olan Kennedy şu ifadeleri kullandı:

“Gelecek üç ila altı ay boyunca bu sorunu çözmeyeceğiz. Hiçbir tasarının, hiçbir düzenlemenin olmadığı bir senaryo görüyorum. Ancak yine de önemli gelir eksikliği olan bazı eyaletlere ve
şehirlere sahip olacaksınız.”

Pelosi’nin yeni tasarısına karşı çıkan Kenneddy, 3 trilyon dolarlık rakam için “çocuklarımızın geri ödemek zorunda kalacağı miktarı borç almamız gerekecek” dedi.

Ayrıca dün yaptığı açıklamada Amerikalıların işe güvenli bir şekilde dönebilmelerine yardımcı olmak için ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’ndan 190 milyon dolarlık fon duyurdu. Fonun Louisiana’daki koronavirüs testini genişletmek için kullanılacağını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu