Yatırım yapmaya başla!

Dolar Haftaya Güçlü Başlarken Cumhurbaşkanından Bir Kez Daha Yerli Para Kullanımı Çağrısı Geldi!

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününe 6,65'ten başladı ve erken işlemlerde 6,68'e yükseldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli para kullanımını artırarak doların egemenliğine son vermemiz gerektiğini söyledi.
Dolar Haftaya Güçlü Başlarken Cumhurbaşkanından Bir Kez Daha Yerli Para Kullanımı Çağrısı Geldi!

Dolar/TL‘deki güçlü seyir haftanın ilk işlem gününde de devam ediyor. Kur saat 09:04 itibarıyla 6,6861 liradan işlem görmekte. Aynı dakikalarda Euro/TL ise 7,7710’a yükselmiş durumda. ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta 24 yıldır yürürlükte olan NAFTA’yı kaldırarak, Meksika ile yeni bir anlaşma imzalayacaklarını duyurmuştu.

ABD doları söz konusu gelişmenin etkisiyle diğer önemli paralar karşısında yatay seyrederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kur hakkında yeni açıklamalar geldi. Kur baskısını ortadan kaldıracak çalışmalara hız verilmesinin şart  olduğunu belirten Erdoğan, doların egemenliğine yavaş yavaş son vermemiz gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası ticaretin dolara bağımlılığının giderek daha büyük bir sorun haline gelmeye başladığını belirtti.

Kur baskısı ile Türkiye’nin güçlü ve sağlam ekonomisi üzerinde şüphe bulutlarının oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Erdoğan, dünyanın ekonomik sisteminin yeni bir sınamayla karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Yerli para kullanımını artırarak, doların egemenliğine yavaş yavaş son vermemiz gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticareti kolaylaştırdığı iddiasıyla kurulan bu sistemin artık serbest ticaretin en büyük ayak bağı haline dönüşmeye başladığını söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının her adımının siyasi olduğunu ve samimi olmadıklarını belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notu hakkında verdiği negatif notlara değinen Erdoğan, bu kurumlar için cambaz ifadesini kullandı ve sözlerine; “Sakın bu cambazlara inanmayın, işinize bakın, biz hep işimize baktık ve bugüne kadar da öyle geldik.” şeklinde devam etti. Erdoğan, bu kurumların her yönüyle güçlü olan Türkiye’ye durağan dendiğini ve kredi notunun indirildiğini, ancak bizim kendimize güvenimiz olduğunu ve bu tür raporlar üzerinde çok fazla durmadıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Hedef Türkiye’yi ekonomik olarak teslim almaktır!

15 Temmuz darbe girişimi konusuna da değinen Sayın Cumhurbaşkanı, o gecede başarılamayan şeylerin şimdi ekonomik tetikçilerle sonuçlandırılmaya çalışıldığını, ancak devletin tedbirleri ve milletin kararlı duruşu sayesinde bu teşebbüsün başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi.

Kur baskısının ve dolar bağımlılığının sadece bizim meselemiz olmadığını, daha önce de benzer ekonomik saldırıların farklı seviyelerdeki ülkelerin başına geldiğini belirtti. Son 16 yıl içerisinde çok önemli ilerlemeler kaydedildiğini, bundan sonraki süreçte de kur baskısını tamamen ortadan kaldıracak çalışmalara hız verilmesi gerektiğini sözlerine ekle

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum