Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan G-20’de Yaptığı Basın Toplantısından Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’nın Osaka kentinde dünya liderleriyle kritik görüşmeler gerçekleştiriyor ve G-20 Zirvesi’nde düzenlediği basın toplantısına dair açıklamalarda bulunuyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan G-20’de Yaptığı Basın Toplantısından Açıklamalar
Son Güncelleme: 
Yorum

Konuşmasında pek çok noktaya değinen Erdoğan, mültecilere yönelik Türkiye’nin ortaya koyduğu çabaları ifade etme fırsatı yakaladığımızı açıkladı. Türkiye’nin yardım ve hizmetlerini sürdürebilmesi için uluslararası toplumun yük paylaşması gerektiğini ülke olarak ifade ettiğimize değinirken, Suriye’deki savaştan kaçan insanlara yardım sağlandığını ifade etti.

Suriyeli vatandaşlar için kullanılan kaynakların Birleşmiş Milletler hesaplarına göre 37 milyar doları aşmış bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mültecilere dair politikalarda değişikliğe gidilmesini gerekli gördü.

Mültecilere Dair Politikalarda Değişikliğe GidilmeliKonuşması sırasında Batılı devletlere yönelik bazı eleştirilerde bulundu. Gerçekleştirilen basın toplantısı açıklamasında değinilen en önemli konu ise “uluslararası ticaret” oldu. Erdoğan bununla ilgili görüşlerini “İklim konusu G20’nin en önemli konularından biriydi. Biz en başından beri hakkaniyetli bir yaklaşım olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Ülkemize Paris ve Buones Aires zirvelerinde verilen sözlerin gerçekleştirilmesini, tutulmazsa adım atmayacağımızı söylüyoruz.” şeklinde aktardı.

G-20 ülkelerinin terörizmle mücadele konusunda ilkeli, tutarlı ve kararlı bir duruş sergilemesi gerektiğini belirten Erdoğan, terörün kanlı yüzüyle pek çok ülkenin yüzleştiğini hatırlattı. Tüm devletlerin terör konusunda hassas olması konusunda bazı uyarılarda bulundu.

Erdoğan, zirvede devlet liderleriyle birlikte yaşanan bazı olumsuz olayların dünyanın geleceği ve dünya siyaseti için tehlikeli olduğunun konuşulduğunu belirtti.

Yaşanan Bazı Olumsuz Olaylar Dünya Geleceği İçin Tehlikeli OlabilirAçıklamalarında ayrıca teknoloji konusuna da yer verdi. “Hayattaki her şey gibi teknoloji de insan için var, ancak teknoloji ciddi tehditleri de beraberinde getiriyor. Hiçbir kontrol olmayan sosyal medyadaki provokatif haberler hızla yayılıyor. Siber saldırılar büyük şirketlerden, demokratik seçimlere karşı her şeyi tehdit ediyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı basın toplantısına da dikkat çekti. S-400’lerin teslimat sürecinde olduğunu belirtirken, bu tarz bir sözleşmeyi ülke olarak inkar etmeyeceğimizi aktardı. “Amerika’yla da Patriot almak için Obama döneminde adım atmıştık, Kongre’nin müsaade etmediğini söyleyerek, satışı gerçekleştirmediler. En uygun şartlarda bunu Rusya’dan aldık. Yaptırımlar konusunda Trump bugün de açıklama getirdi, böyle bir şeyin olmayacağını kendisinden dinlemiş olduk. S-400 olayı bir taraftan yürürken, ABD’den şu an 100 tane Boeing uçağı alıyoruz.” dedi.

Bunlarla birlikte F-35 konusuna da değinen Erdoğan, ABD’ye olan 1 milyar 400 milyon dolar tutarındaki ödemeden bahsetti.

Erdoğan F-35 Konusuna da DeğindiTürkiye’nin ortak bir üretici olduğunu hatırlatırken 4 uçağın verilip toplamda 116 uçak alacağımız olduğunu açıkladı. Yakın zamanda verdiğimiz bir şehitten dolayı üzüntüsünü dile getiren Erdoğan, bu konularla ilgili görüşmelerin yapıldığını belirtti. Ayrıca Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetini koruyacağını söyledi.

Amerika’ya konuşulan konular hakkında şu bilgileri verdi: “Amerika’yla Suriye’de Münbiç, Fırat’ın doğusu, bunlarla ilgili Trump’ın yaptığı açıklamalar, askerlerinin tamamen çekilmesi, en azından Fırat’ın doğusuna çekilmesi konuları konuşuldu. Koalisyon güçleriyle beraber ABD’nin de bölgede bulunduğunu görmemek mümkün değil.” derken bir barış koridoru olması gerektiğine vurgu yaptı.

Şu anda Suriye’de FETÖ’nün herhangi bir durumunun söz konusu olmadığını sözlerine ekleyen Erdoğan, G-20’de görüşülen tüm liderlerle bu konunun konuşulduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu