Yatırım yapmaya başla!

Credit Suisse Dolar/TL için 5,10 Tahmininde Bulundu

Bu sabah erken işlemlerde 5,40 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL için Credit Suisse analistleri, yıl sonuna doğru 5,10 seviyelerinin görülebileceğini bildirdi.
Credit Suisse Dolar/TL için 5,10 Tahmininde Bulundu

Bu hafta başında ABD’nin İran’a yönelik yaptırım paketinin ikincisi devreye sokuldu. ABD Başkanı Donald Trump, şimdiye kadar hazırlanmış en ağır yaptırımları uyguladıklarını söylerken, petrol ithalatını ayrı tuttuklarını belirtti. Petrol fiyatlarının varil başına 100 – 150 dolara çıkmasını istemediğinin altını çizen Trump, İran’dan petrol ithalatı yapmasında mahsur görmedikleri 8 ülkeye ayrıcalık tanıdı.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu bu muafiyet açıklamasından sonra, bu hafta son 3 ayın en düşük seviyesini gören Dolar/TL, bu sabah 10:10 itibarıyla 5,3972’den işlem görüyor. İsviçre bankası Credit Suisse ise dolar kuru için yeni tahminde bulundu.

Credit Suisse, 2018 yılı sonuna kadar Dolar/TL’nin 5,10’lara gerileyebileceğini öngörüyor.

Enflasyon ve dış borcun çevrilmesine bağlı risklerin büyük bir ihtimalle Türk lirası üzerine baskı oluşturmayacağını öngören kurum analistleri, dolar kurunun bu yıl sonuna kadar 5,10 ve 5,15 lira arasında seyredebileceğini düşünüyor.

Credit Suisse Stratejisti Nimrod Mevorach, tarafından yollanan notta enflasyonun TL üzerinde baskı oluşturmamasına ilişkin sadece Aralık başında veri açıklanacak olması ve kredi spreadlerinin normalleşmesiyi işaret ettiği bildirildi. Dolar kurunun düşmesinin enflasyonun görünümünü iyileştirdiğini belirten Mevorach, yatırımcıların öncesine göre düşük reel faizli bir dönemi kabul etmesine imkan verdiğini söyledi.

GCM Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, 5,50 bandının altına inildikten sonra Türk lirasının daha pozitif duruma geldiğini belirtti.

ABD ile bir süredir devam eden diplomatik krizin normalleşmesinin bu olumlu seyirde etkisi olduğunu söyleyen Erkan, “Enflasyonda eğer tepe noktasını gördüysek ve 10 – 11 Kasım’da Erdoğan – Trump görüşmesinden çıkacak olumlu gelişmelerle TL’de değerlenme isteği devam edebilir. 5.30’un aşağısı kurda daha da pozitifliği getirebilir” şeklinde değerlendirmede bulundu. Kur bu sabah işlemlere artı yönde başladı ve önceki kapanışa göre %0,53 yükselmiş durumda. Bu akşam açıklanacak olan ABDA Merkez Bankası (FED) faiz kararının piyasalar tarafından takip edileceği belirtilirken, Aralık toplantısına dair alınacak mesajlar da yakından izlenecek.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkye’nin ekonomisinin resesyona girmiş olabileceğini bildirdi.

Moodys’s Investors Service, Türkiye ekonomisinin büyük bir ihtimalle resesyona girdiğini belirtti. Küresel Makro Görünüm 2019 – 2020 raporunda Türkiye’nin dış politikalara karşı duyarlı kalmayı sürdürdüğü, Türkiye ve Arjantin ekonomilerinin 2019 ortalarına kadar her çeyrekte küçülme göstereceği tahmin yapıldı. Türkiye ve Arjantin ekonomilerinin küçülmesiyle Çin’in yavaşlamasının 2019’da G-20 gelişen piyasalar büyümesini aşağı çekmesinin beklendiği vurgulandı.

Bu arada uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ise mali konsolidasyon ve finansman erişimine yönelik belirsizlikler nedeniyle, Arjantin’in not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada ülke ekonomisinin 2018 yılında yaşanan makroekonomik istikrarsızlık nedeniyle zayıfladığı ve aşağı yönlü risklerin sürdüğü, 2019’dan sonra mali konsolidasyona ekonomik toparlanmaya ve dış piyasa erişimine yönelik beklentilerin muğlak ve seçim sonuçlarına bağlı olduğu bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum