Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Citigroup Sektör Gelirlerindeki Azalma Sebebiyle Çok Sayıda Personelin İşine Son Verecek

Citigroup, alım-salım departmanında çalışan yüzlerce kişiyi gelirlerdeki düşüşten dolayı işten çıkarmayı planlıyor.
Citigroup Sektör Gelirlerindeki Azalma Sebebiyle Çok Sayıda Personelin İşine Son Verecek
Yorum

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Citigroup, 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazanç sezonunun başlangıcını, beklentilerin üzerindeki sonuçlarla birlikte yapmıştı. Elektronik tahvil alım satım platformu olarak bilinen Tradeweb’in halka arzından sağladığı kazançlarıyla analistlerin kazanç-gelir tahminlerine fark atmıştı.

Halka arz sayesinde gerçekleşen bu kazanç sayesinde hisse başına  1,83 dolar yerine 1,95 dolar elde eden Citigroup Inc. şimdi de sektöre hakim olan gelir düşüşleri nedeniyle alım-satım departmanında çalışan çok sayıda insanı işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Sektör genelinde görülen gelir düşüşleri bankayı alım-satımdakilerin işine son vermeye yöneltirken, sabit getirili menkul kıymetler ile hisse senetleri işlem operasyonlarında görev alan personeller asıl hedef olarak görülüyor.

Sektör Genelindeki Gelir Düşüşleri Bankayı Alım Satımdakilerin İşine Son Vermeye YöneltiyorBankanın aldığı bu karar, bu yılki gelir düşüşlerinin müşterilerde oluşan sarsıntılardan daha kalıcı bir durum olduğunu gösterirken, söz konusu işten çıkarmaların hisse senedi biriminde en az 100 kişiyi yani bölümün yaklaşık %10’una denk gelen kısmını kapsayacağı öğrenildi.

Konu hakkında bilgi edinen bazı kaynaklara göre işe son vermelerin yaklaşık %80’i Citigroup’un Londra şubesinden olacak. Diğer taraftan uzun bir süredir küresel piyasalardaki bankalar alım-satım gelirlerindeki düşüşün farkındayken, sektör liderleri müşterilerin geçici bir süreliğine beklemede olduğunu açıkladı.

Bu bekleyişin ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret anlaşmazlığı konusunda sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajlardan ve Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faizlerdeki tutumunu değiştirmesinden kaynaklandığı açıklandı.

Bankanın personellerini işten çıkarmayı planlaması, üst düzey yöneticilerin daha büyük çaplı problemlerden endişe duyduğunu gösteriyor olabilir.

Üst Düzey Yöneticiler Daha Büyük Çaplı Problemlerden Endişe Duyuyor OlabilirSandler O’Neill analisti Jeff Harte, alım-satım bölümünde istihdam kısıntılarına karşı alınan son önlemin bu olmayacağını belirtirken, Wall Street’in büyük çoğunluğunun da bu şekilde düşündüğünü ekledi. Öte yandan Wall Street’in en büyük beş ABD bankasının alım-satımına ilişkin gelirleri 2019’un ilk çeyreğinde %14 oranında düşmüştü.

Bu düşüşün ardından ikinci çeyrekte %8 geriledi. Tüm bunlar küresel bankacılık sektörünü 10 yıldan uzun bir sürenin “en kötü ilk yarı performansına” yöneltti. Citigroup’un hisse senetleri ile sabit getirili menkul kıymetlerine ilişkin toplam gelir %5 oranında azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu