Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ticaret Görüşmelerinde Olumlu Yaklaşımını Değiştirdi

Trump’ın gümrük tarifelerinin kaldırılması konusunu taahhüt etmemesi, Çinli yetkililerinin olumlu bakış açısını yitirmesine ve bazı konulardaki kararları reddetmelerine sebep oldu.
Çin Ticaret Görüşmelerinde Olumlu Yaklaşımını Değiştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasında süren ticaret müzakerelerinde atmosfer oldukça iyimser bir hal alırken, elde edilen bilgiler Çin’in olumlu bakış açısını yitirdiğini bildirdi. Bu duruma sebep olan gerekçe ise; Çin’in fikri ve sınai mülkiyet hakları politikalarında değişikliğe gitmesine rağmen Trump yönetimi tarafından gümrük vergilerinin kaldırılmasına yönelik bir teminat almamaları gösterildi.

Bazı Çinli ticaret yetkililerinin Amerika’nın taleplerini kabul etmedikleri belirtildi.

Cin Amerika Taleplerini Reddetti ABD Başkanı Donald Trump’ın yeniden seçilme olasılığını yükseltebilecek olan ticaret anlaşması konusunda iyimser atmosfer yaratmasına rağmen, gümrük vergilerinin kaldırılması konusunda teminat alamamaları, Çinli yetkililerin düşüncelerinin değişmesine sebep oldu. Beijing’in en baştaki taahhütlerinden olan tıbbi ürünlerin verilerinin korunması konusununda planlarının detaylarını sunmadığı öğrenilirken, veri hizmeti konusunda da bir zemin oluşturmayı reddettikleri belirtildi.

Oysaki daha önce ABD Başkanı Donald Trump , Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonatro ile Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısı esnasında Çin ile ticaret müzakelerinin çok iyi gittiğini dile getirmişti.

Goldman Sachs Group Inc.’nin eski baş ekonomisti Jim O’Neill, küresel ekonomideki yavaşlamanın nedenlerini merak edenlerin Çinli tüketicilerin davranışlarına bakması gerektiğini söyledi.

Jim OneillJim O’Neill, küresel ekonominin daha iyi anlaşılması ve neler yapılması gerektiği konusunda fikir yürütülmesi için Çinli tüketicilerinin görünümünün anlaşılması gerektiğini ifade etti. Geçen yıl perakende satışlarının 16 yılın en düşük hızında artış gösterdiğini, 1990 yılından bu yana otomobil satışlarının ilk kez azaldığını, Apple Inc. ve Jaguar Land Rover Automotive Plc gibi önemli şirketlerin Çin’deki yavaşlamanın işlerine zarar verdiğini açıklamasını hatırlattı. Çin tüketicileri tarafında yaşanan bu olumsuzlukların endişe verici olduğunu aktardı.

O’Neill, bunların yanında; ticaret sorunları, çevre kirliliği ve aşırı borç gibi zorlukların da mevcut olduğunu ekledi.

Cin Ekonomisi YavaslamaÇinli tüketicilerden kaynaklanan sorunların ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamayacağını dile getiren O’Neill, aşırı borç ve çevre kirliliği gibi çözülmesi gereken sıkıntıların, tüketiciden kaynaklanan sorunlardan daha az baş ağrıtacağını ifade etti. Küresel ekonomideki büyüme konusunda diğer ekonomistlere kıyasla her zaman daha iyimser olduğunu belirten O’Neill, güven konusunun son 10 yılın en düşük seviyesine geldiğini ve bunun dünya ekonomisi için risk teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu