Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Soya Fasulyesi Talebi Devam Eden Domuz Ateşine Rağmen Şaşırtıcı Şekilde Güçlü

Çin’in soya fasulyesi talebinin, devam eden Afrika domuz ateşine rağmen şaşırtıcı şekilde güçlü olduğu görüldü. İşte mevcut durum;
Çin’in Soya Fasulyesi Talebi Devam Eden Domuz Ateşine Rağmen Şaşırtıcı Şekilde Güçlü

Devam eden Afrika domuz ateşine rağmen Çin’deki soya fasulyesi talebi, beklenmedik şekilde güçlü geldi. INTL FCStone Asya emtia analisti Darin Friedrichs, bunun çiftçilerin gıda artığından üretilen yemlere geçtiğini gösteriyor olabileceğini, dolayısıyla beklentilerin üstünde talebin sürebileceğini söyledi.

Yapılan son bir analizde de Çin’in soya fasulyesi kullanımı ülkenin ticari ilişkileri için önemli bir ölçüm olduğu vurgulanarak Çin dünyanın en büyük yağlı tohum alıcısı olduğundan bunun Amerikan ihracatına biraz destek verebileceği bildirilmişti.

Sonuçta Çin’in soya fasulyesine yönelik sürekli talebi, sadece ticaret gerilimleri nedeniyle değil Afrika domuz ateşinin domuz popülasyonunu azaltması nedeniyle de sorgulanmıştı.

Çin'in Soya Fasulyesi Talebi Ticaret Savaşı Afrika Domuz Ateşi Sorgulanıyor Geçtiğimiz aylarda Çin’deki domuz gribiyle soya fasulyesi yemi talebinin düştüğü görülse de son durum Çin’in yem malzemesine olan ihtiyacının beklentilere meydan okuduğunu ortaya çıkardı. Darin Friedrichs, “Soya kırma oranı ve soya fasulyesi talebi, şu anda geçen yıla göre düşüş gösterdi ama Çin’in kaç tane domuz kaybettiği göz önüne alındığında, yine de şaşırtıcı derecede güçlü” diyerek düşüncesini açıkladı.

Çin’in domuzlarının yüzde 40’ını ya da daha fazlasını kaybetmesi durumunda talebin de büyük oranda düşeceğini varsayacaklarını aktaran Friedrichs, bu noktada kaybın sadece %5-10 arasında göründüğünü belirtti.

Çin'in Soya Fasulyesi Talebi Şaşırtıcı Şekilde GüçlüBununla birlikte Cofeed gibi Çin merkezli firmaların belirli soya fasulyesi işlemleri için yıl başından bu yana olan figürlerin, bir yıl önceye kıyasla sadece yüzde 3,6 oranında düştüğünü tahmin ettiğini ekledi. Analistler Çin’deki domuz gribinin şiddetini değerlendirme konusunda zorluk yaşarken Rabobank Haziran ayında domuz sürülerindeki kayıpların tahmin edilmesinin zor olduğunu belirterek %20 ila %70 arası olabileceğini açıklamıştı.

Reuters ise dünyadaki domuz etinin yarısını üreten Çin’in dişi domuz sürüsünün Mayıs’ta bir yıl önceye kıyasla yüzde 23,9 düştüğünü rapor etmişti. Çin’deki domuz arzındaki düşüş, ülkedeki gıda fiyatlarını artırmış ve tüketicileri tavuk veya deniz ürünleri gibi diğer proteinleri tüketmeye teşvik etmişti. Ancak Friedrichs burada, kümes hayvanları veya deniz ürünleri gibi alternatif et kaynaklarının domuzlar kadar yem tüketmediklerini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum