Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Son ABD Tarifelerine Karşı Önlem Alması Gerekiyor!

Donald Trump'ın açıkladığı son ABD tarifelerine karşı Çin'in önlem alması gerektiği ve uzlaşmanın ihlal edildiği söylendi.
Çin’in Son ABD Tarifelerine Karşı Önlem Alması Gerekiyor!
Yorum

Çin Devlet Konseyi Tarife Komistesi tarafından bugün yapılan açıklamada, Çin’in Başkan Donald Trump’ın en son tarife tehdidine karşı gerekli önlemleri alması gerektiği söylendi. Konsey, ABD tarifelerini G-20 zirvesinde iki ülkenin liderlerinin ulaştığı bir uzlaşmayı ciddi bir şekilde ihlal ettiğini de hatırlattı.

Bu ayın başlarında Trump, 1 Eylül’den itibaren 300 milyar dolarlık Çin malına vergi getirmekle beklenmedik bir tehditte bulunurken, ateşkesi bozmuş oldu. Trump, söz konusu hamlenin Noel sezonu öncesinde tatil alışverişi üzerindeki olası etkilerinden kaçınmak için tasarlandığını söyledi.

Trump’ın dün attığı tweette, ertelemenin Çin’e ABD’den daha fazla yardımcı olduğunu ancak karşılık verileceğini belirtti. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugün Çin’in, ABD’nin yarım yamalak görüşmesini tamamlamasını ve Osaka’da iki devlet başkanının vardığı görüş birliğini uygulamasını umut ettiğini dile getirdi.

Çin’den gelen bu açıklama ile vadeli işlemler yükselişe geçerken Hua, “Eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde, diyalog ve danışma yoluyla karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümler bulacağız,” dedi.

Çin Ticaret Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada iki taraftan ticaret müzakerecilerinin iki hafta içinde tekrar görüşme yapmayı kabul ettiklerini söyledi.

Ancak Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, dün ABD’nin Çin ile anlaşmaya varmadan önce çözmesi gereken çok sayıda yapısal sorun olduğunu söylemişti. Bu konular arasında ABD iş ağlarına siber sızma, zorunlu teknoloji transferi, fikri mülkiyet hırsızlığı ve para manipülasyonunun sayılacağını belirtmişti.

Ticaret Savaşının ABD’ye Zarar Vermediği Tamamen Yanlış

Ticaret Savaşının ABD'ye Zarar Vermediği Tamamen YanlışABD Başkanı Donald Trump, kısa süre önce Washington’ın Çin ile olan ticaret savaşının Amerikan ekonomisi üzerinde çok az etkisi olduğunu iddia ediyor. Yaygın olarak takip edilen bir ekonomist ise bunun tamamen yanlış olduğunu belirtiyor.

Trump dünkü tweetinde ABD’nin Çin’e karşı kazanan olduğunu ve ülkede fiyatların yükselmediğini hatta bazı durumlarda düştüğünü dile getirdi. Ancak Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi’ye göre; ABD’de ekonomik maliyetler artıyor.

Zandi, ticaret savaşının ABD ekonomisine zarar vermeyeceğinin tamamen yanlış olduğunu belirtti. Eğer Trump, bekleyen tarife tehditlerini takip ederse gelecek yıl Amerikan şirketleri ve tüketicileri için 100 milyar dolarlık bir maliyet getireceğini düşünüyor.

Ekonomist, bu durumun ABD GSYİH’inin yüzde 50’sini sileceğini yani Amerikalıların geçen yıl elde ettiği vergi indiriminin yaklaşık yarısını götüreceğini tahmin ediyor. Bunun çok önemli olduğunu söyleyen Zandi, Trump’ın Çin ile ticaret savaşındaki sert duruşun işe yaramadığını ve dolayısıyla devlet başkanının durumdan gururunu koruyacak bir yol isteyeceğini fark etmesinin muhtemel olduğunu ifade etti.

Zandi, “Sorun şu ki Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ona çıkış yolu verecek mi? Eğer ben Başkan Xi olsaydım, burada oturup şöyle düşünürdüm: Bilirsin, bu başkanın bir buçuk yıl içinde başkanlık yapmama ihtimali var ve ben başkasıyla uğraşıyor olabilirim,” şeklinde konuştu.

Ticaret Savaşı İş Dünyasına Çoktan Zarar Verdi

Ticaret Savaşı İş Dünyasına Çoktan Zarar VerdiZandi, ticaret savaşının iş dünyasına çoktan zarar verdiğini söylerken, “Tüm dünyada işletme yatırımı, ticaret savaşı yaklaşık bir yıl önce başladığından bu yana düz bir şekilde seyretti,”dedi.

Beklendiğine göre; iş sektörünün yanında bu olumsuz etkisinin görülmesi bekleniyor. Zandi, “İmalat, nakliye, dağıtım gibi yerlerde ortaya çıkmaya başladı. Eğer metastaz yaparsa ve ekonominin diğer işletmeleri ile diğer sektörleri işe alımdan geri çekilmeye, işsizlik artmaya başlar, bu tamamen durgunluk,” dedi.

2018 iş rakamlarıyla şu ana kadar 2019 rakamları arasında bir karşılaştırma yapan ekonomist, “Geçen yıl, ABD’de ortalama aylık iş artışı son 3 ila 6 ayda 225 bine yakındı. Şimdi ise verilerin değişkenliğini azaltarak iş artışı ayda 140 bin oldu,” dedi.

Zandi’ye göre; bu rakam ayda 100 binin altına düşerse işsizlik artmaya başlayacak. Zandi, ABD’nin eşiğin üzerinde durduğunu söylerken, durgunluğa doğru ilerlediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu