Yatırım yapmaya başla!

Çin PMI Verileri Aralık Ayında Beklentilerin Üzerinde Daralma Gösterdi

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine ülkenin PMI'sı (İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Aralık ayında beklentilerin altında geldi. Detaylar aşağıda;
Çin PMI Verileri Aralık Ayında Beklentilerin Üzerinde Daralma Gösterdi

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine ülkenin resmi PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Aralık ayında beklentilerin altında geldi. Pekin’de imalat sektöründeki faaliyetler, iç ekonomik yavaşlama ve ABD ile süregelen ticaret savaşı nedeniyle Aralık ayında iki yıldan fazla bir süre içinde ilk kez daralma gösterdi.

Buna göre Aralık ayında PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) 49.4 seviyesinde kalarak Reuters analistlerinin 49.9 beklentilerini karşılayamadı. Ayrıca Aralık PMI’sı, Reuters verilerine göre Şubat 2016’dan bu yana en zayıf olanıydı.

Ayriyeten Çin’in Aralık PMI’sı Kasım ayının 50.0 olan resmi imalat PMI’sından daha da kötüydü.

Çin’in Aralık PMI’sı Kasım'dan Kötü Geldi Bu noktada 50’nin üzerindeki bir ölçümün genişlemeyi ifade ederken, 50’nin altındaki ölçümün daralmayı gösterdiği hatırlatıldı. Özellikle de yeni ihracat siparişlerinin yedinci bir ay için daraldığı ve bu oranın önceki ayın 47.0 seviyesinden 46.6’ya düştüğü belirtildi. Bu arada Çin’in resmi imalat dışı PMI’sı ise Kasım ayındaki 53.4 seviyesinden yüksek gelerek 53.8 olarak bildirildi.

Nomura ekonomistleri de bugünkü notlarında, hizmet sektörünün Çin ekonomisinin yarısından fazlasını oluşturduğunu dile getirdi.

Nomura Ekonomistleri Hizmet Sektörü Yorumu Ve Aralık ayındaki gelişmiş aylık genişlemenin Çin ekonomisinin daha fazla tüketime doğru yeniden dengelendiğine işaret ettiğini aktardı. Sonuçta, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinden elde edilen veriler Washington ve Pekin arasında devam eden ticaret savaşının yol açtığı hasar belirtileri için yakından izleniyordu. Aralık ayının başında Trump ile Jinping arasında tarife ateşkesi imzalansa da gelişmeler suların durulmadığını göstermişti.

Ne var ki ABD Başkanı Cumartesi günü Twitter’dan yaptığı paylaşımla yine tüm dünyayı şaşırtmış, Jinping’le uzun ve çok iyi bir görüşme yaptığını söylemişti.

ABD Başkanı Jinping Uzun ve Güzel Bir Görüşme Yaptık  Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada; “”Çin Devlet Başkanı Jinping ile çok güzel ve uzun bir konuşma yaptık. Görüşmeler son derece iyi ilerliyor. Eğer yapılırsa, oldukça kapsamlı ve anlaşmazlık yaratan tüm maddeleri içeren bir anlaşma olacak. Büyük ilerleme kaydedildi.” ifadelerini kullanmıştı. Yine de tarife savaşının ötesinde Çin ekonomisi kendi iç sorunlarıyla karşı karşıya kaldı ki Pekin ABD ile olan gerilimlerden önce 30 yıllık büyümenin ardından ekonomisindeki yavaşlamayı yönetmeye çalışıyordu.

HSBC’den Frederic Neuman da 2018’in son gününde beklentilerden kötü gelen Çin PMI’sının, 2019 için zorlu bir başlangıcın sinyallerini verdiğini söyledi.

Çin Aralık PMI'sı Zorlu 2019'a İşaret Ediyor Neuman; PMI verilerinin ekonominin hala yavaşladığını gösterdiğini, bunun yalnızca Çin GSYİH büyümesini değil aynı zamanda küresel ticareti de baskılayacağını dile getirdi.

Nomura ekonomistleri de Çin için henüz en kötüsünün gelmediği yönünde uyarıda bulunarak gelecekte zayıflayan iç talep, kredi katlamaları, zayıflayan emlak sektörü ve ticaret gerilimlerinden kaynaklanan daha çok dalgalanma öngördüklerini aktardı.

Son olarak, küçük ve orta ölçekli firmalara odaklanan başka bir özel üretim anketinin de Çarşamba günü açıklanacağı bilgileri hatırlatıldı. Çin’in resmi PMI’sı büyük şirketlere ve devlete ait işletmelere odaklanırken, Caixin and IHS Markit’in özel anketi küçük ve orta ölçekli büyükteki işletmelere odaklanıyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum