Yatırım yapmaya başla!

Çin Nüfusunun 2023’te Zirve Yapması, Ekonomi ve İşletmeler için Endişe Verici

Çin nüfusunun 2023’e kadar en yüksek seviyesine ulaşacağı yönündeki tahminler, bunun ekonomi ve işletmeler için ne anlama geleceği sorularını doğurdu. Detaylar haberimizde;
Çin Nüfusunun 2023’te Zirve Yapması, Ekonomi ve İşletmeler için Endişe Verici

Online veritabanı şirketi Global Demographics ile analiz firması Complete Intelligence tarafından yapılan yeni bir araştırma Çin nüfusunun 2023’te en yüksek seviyesine ulaşacağını tahmin etti. Yani Çin nüfusu doruk noktasını daha önceki tahminlerden 6 yıl önce görecekti.

Sonuçta Çin hükümeti daha önce ülkenin azami nüfus büyüklüğüne 2029’da ulaşacağını öngörmüştü. Complete Intelligence kurucusu ve CEO’su olan Tony Nash yeni raporla ilgili; “gördüğümüz şey, büyüme oranının oldukça hızlı bir şekilde yavaşladığı, insanlar Çin’in en yüksek nüfusuna daha 10 yıl olduğunu bekliyorlardı ancak o kadar uzak değil” dedi.

Rapora göre doğumlardaki düşüş annelik uçurumundan kaynaklanıyordu ki Çin’de doğum yapma yaşındaki kadın sayısının 2018’deki 346 milyondan 2023’te 318 milyona düşmesi bekleniyordu.

Çin Doğum Yapma Yaşı 2018 318 Milyon Geriledi Çocuk doğurma yaşında daha az sayıda kadın ve 1000 kadın başına daha az doğumla birlikte, toplam yenidoğan sayısı da düşecekti. Çalışma 2023’te 13.3 milyon bebeğin doğacağını öngörürken rakam 2018’deki 15.2 milyon bebek sayısının epey aşağısındaydı. Bu noktada Çin’in 2013 yılının sonlarından itibaren tek çocuk politikasını hafifletmeye başladığı ve bu değişiklikle başlangıçta artış yaratsa da etkisinin geçmeye başladığı vurgulandı.

Yani raporda, tek çocuk politikası ülkedeki yaşlanma sorunlarını gidermek için kaldırıldığından beri Çinli annelerin çocuklar için bastırılmış isteklerinin olmadığı söylendi.

Çin Tek Çocuk Politikası Kalktı Annelerin Bastırılmış İsteği Azaldı Keza bütün Çinli çiftlerin iki çocuğu olmasına izin verildiği 2016 yılında, 1000 kadın başına düşen doğum sayısı 2015’teki 45.6’dan 49.9’a sert bir şekilde yükselmişti. 2018’de ise rakam büyük oranda düşerek 43.9’a gerilemiş, toplam doğumlar da 2017’den 2018’e yüzde 12 civarında düşmüştü. Global Demographics’in kurucusu Clint Laurent de bir basın açıklamasında Çin’in toplam nüfusunu başarıyla stabilize ettiğini aktardı.

Ancak Çin’in tek çocuk politikasını gevşetmeyi geciktirmesinin şimdi çocuk doğuran kadınların sayısının yetersiz kaldığı anlamına geldiğinin üzerini çizdi.

Çin Tek Çocuk Politikası Gevşetti Çocuk Doğuran Kadın Sayısı Azaldı Complete Intelligence CEO’su da asıl meselenin 2035’ten önce çocuğu olacak her kadının zaten yaşaması olduğunu ve Çin hükümetinin daha fazla bebeğe zorlamak için yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. Ayrıca her kadının içtenlikle çocuk sahibi olmayı istemediği sürece görüşünün doğru çıkacağını ve bu ihtimalin Çin zenginleştikçe olasılık dışı olduğunu da vurguladı. Raporda Çin’in yaklaşmakta olan nüfus düşüşünün bazı işletmeleri olumsuz yönde etkileyebileceği, özellikle de son 5 yılda artan talebi karşılamak için hızlanan işletmelerin zarar göreceği belirtildi.

Tonny Nash, Çin nüfusunun zirveye ulaşmasından etkilenecek ilk sektörün bebek ve çocuk ürünleri olacağını söyledi.

Çin Nüfus 2023 Zirve Etkilenecek İlk Sektör Bebek Çocuk Ürünleri Tüketici ürünleri şirketlerinin de artık genel pazar büyümesi yerine pazar payı oyunu oynayacağını ve çok daha rekabetçi hale geleceğini dile getirdi. Hizmet edecek büyük bir y kuşağı pazarına sahip ABD’nin aksine, Çin’in büyük bir baby boomer nüfusa sahip olduğunu aktaran Nash, bu pazarın büyüklüğünün gerçekten azalmaya devam ettiğini aktardı. Dolayısıyla rapor, okul öncesi pazar gibi alanlarda büyük bir etki yaşanacağını öne sürdü. Ayriyeten hem özel hem de devlet okullarının gelecek yıllarda düşecek öğrenci sayısına uyum sağlamaları gerekebilirdi.

İleride (bağımlıların çalışan nüfusa oranı) bağımlılık oranlarındaki artışa bağlı olarak ülkedeki tüketim de düşebilirdi.

Bağımlılık Oranı Arttıkça Tüketim Düşecek “Bağımlılık oranı 2023’ten itibaren bozulacak” diyen Nash, Çin’in Kuzey Asya’nın geri kalanıyla birlikte üstünlüğünü korumak için otomasyona ciddi manada göz atmasının gerekeceğini savundu. Tahminlere göre Kore, Japonya, Tayvan ve Çin dahil Kuzeydoğu Asya ülkelerinde nüfus zirveye ulaşacaktı. Bu nedenle Nash; dünyanın bu kısmının küresel imalata (yüzde 35) devam edecekse otomasyona odaklanmaları gerektiğini bildirdi.

“İş gücüne genç ve yeni giren olmamasıyla birlikte, işçi başına ortalama maliyete sahip olmak Çin için aha zor olacak” ifadeleriyle de düşüncesini açıkladı. İlaveten Çin’de ücretler arttıkça düşük seviyeli işlerin Bangladeş ve Vietnam gibi yerlere ciddi göçler doğurabileceğini kaydetti. İşletmeler ve ekonomi hakkındaki endişelerin yanı sıra Nash gelir eşitsizliğine de dikkat çekerek; “nüfus azaldıkça, gelir sınıfları katılaşıyor, insanların sahip olduğu ekonomik mobilite azalıyor, bu gerçek bir risk” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum