Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Nisan Ayı Ticaret Fazlası 13.84 Milyar Dolarla Beklentilerin Çok Altında!

Açıklanan verilere göre Çin’in genel ticaret fazlası Nisan ayında 13.84 milyar dolar gelerek, ekonomistlerin 35 milyar dolarlık beklentilerinin epey aşağısında kaldı.
Çin Nisan Ayı Ticaret Fazlası 13.84 Milyar Dolarla Beklentilerin Çok Altında!
Yorum

İhracatın beklenmedik şekilde düşmesi ve ithalatın şaşırtıcı şekilde artması nedeniyle Çin, Nisan ayındaki genel ticaret fazlasında büyük bir gerileme kaydetti. Açıklama, ABD ile Çin arasındaki ticaret çıkması sürmeye devam ederken geldi. Buna göre gümrük verileri, Nisan ayındaki ticaret fazlasının 13.84 milyar dolara ulaştığını, söz konusu rakamın 35 milyar dolarlık Reuters analisti beklentilerinden çok daha düşük olduğunu gösterdi.

Ayrıca Nisan ayı ticaret fazlası Mart ayında yayınlanan 32.65 milyar dolarlık rakamın da aşağısında kaldı. Çin Gümrük Genel İdaresi, dolar cinsinden ihracatın da bir yıl önceye kıyasla yüzde 2.7 düşerek Nisan ayında beklentileri kaçırdığını duyurdu.

Ekonomistlerse dolar cinsinden ihracatın bir yıl önceye kıyasla yüzde 2.3 artacağını bekliyorlardı.

Çin Nisan Ayı Dolar Cinsinden İhracat Düştü Bununla birlikte Nisan ayı ithalatı, ekonomistlerin öngördüğü yüzde 3.6’lık düşüş beklentisine kıyasla bir yıl öncesine göre beklenmedik şekilde yüzde 4 civarında arttı. Mart ayındaki ithalat ise yüzde 7.6 seviyesinde düşmüştü. Bu arada Çin’in ABD’yle olan ticaret fazlası ise Nisan ayında 21.01 milyar dolara yükselerek Mart ayındaki 20.5 milyar doları geçti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’i tarifelerle tehdit etmesinden kısa süre sonra gelen ithalat, ihracat rakamları fazlasıyla dikkat çekti.

Çin Nisan Ayı İthalat Arttı İhracat Düştü Sonuçta tarife tehdidi, ABD-Çin arasındaki ilişkilerin kötüleşebileceğine yorularak piyasalarda büyük etki yaratmıştı. Görüş bildiren uzmanlardan Capital Economics Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard da yakın zamanda ABD ile ticari bir anlaşmaya varılsa bile Çin ihracatına ilişkin görünümün zorlayıcı olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Ayrıca başka tarifelerden kaçınmak için bu hafta bir anlaşma yapılsa bile küresel büyüme için karamsar beklentilerin ihracat büyümesinin bastırılmaya devam edeceği anlamına geleceğini söyledi.
Ancak ithalatın hükümet teşvikleriyle daha iyi durması gerektiğini de sözlerine ekledi.

S&P Global Ratings Asya Pasifik Baş Ekonomisti Shaun Roache de rezerv zorunluluğu oranlarını azaltmak ve kısa vadeli faiz oranlarını yakın zamanda düşürmek gibi Pekin’in son hamlelerinin, sistemde likidite tuttuğunu aktardı. “Bu yetkililerin teşvik için istekli olduklarının bir işareti ve eğer ticaret gerilimlerinin devam ettiğini hissederlerse hızlıca teşvik ederler” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu