Yatırım yapmaya başla!

Çin Daha Fazla İş Yaratmak için 3.8 Trilyon Dolarlık Dijital Ekonomiyi Destekleyecek!

Çin’in devlet planlayıcısı bugün yaptığı açıklamada; ülkenin 3.8 trilyon dolarlık dijital ekonomisinde daha fazla ilerleme için çağrıda bulundu. Detaylar haberimizde;
Çin Daha Fazla İş Yaratmak için 3.8 Trilyon Dolarlık Dijital Ekonomiyi Destekleyecek!

Çin’in devlet planlayıcısı bugünkü açıklamasında; ülkenin 3.8 trilyon dolarlık dijital ekonomisinde, büyük veri ve yapay zeka gibi sektörlerin iş yaratmada itici güçler olacağını söyleyerek ilerleme çağrısında bulundu.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) da bu noktada; Çin’in geleneksel sektörlerin dijital dönüşümünü destekleyeceği, işleri değiştirmek ve istihdam kalitesini arttırmak için daha fazla işçiyi yönlendireceğini söyledi. Ayrıca Çin ekonomisinin ucuz endüstrilerin düşüşünü görüp, robotik ve drone üreten daha yüksek değerli fabrikaların yeniden yapılanmasını sağlayan uzun vadeli bir yeniden yapılanma sürecine olduğu hatırlatıldı.

Kaldı ki son aylarda Çin hükümet departmanları ve devlet planlayıcısı gibi ajansların, Çin’in uzun vadeli kalkınmasına olan bağlılıklarını teyit ettikleri de biliniyordu.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Dijital Ekonomi Duyurusu Bu Pekin’in ticarete ve diğer dış etmenlere daha az bağımlı hale gelmesi için atılan bir adımdı. Öte yandan; ticaret savaşlarında her iki tarafın yeni vergi hamleleri ile gerilim iyice yükselmiş, Çin’in büyümesine dair endişeler giderek daha ciddi bir hal almıştı. En büyük ticaret ortağı olan ABD ile savaşa giren Çin’in orta vadeli büyüme görünümü gölgede kalmış ve milyonlarca istihdam için belirsizlik ortaya çıkmıştı.

Çin devlet medyası da Washington’u Çin’in gelişimini bastırmak için ticareti kullanmakla suçlamıştı.

Pekin Washington'u Suçlama JP Morgan Chase’in Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Jing Ulrich de kısa süre önce yaptığı bir konuşmada; sorunun iki ülkenin de teknolojik alanda önderlik etmek istemesinden kaynaklandığını söylemişti. Neticede; Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) ülkenin dijital ekonomisindeki yeniliği desteklemek için aktif olarak yabancı yetenekleri çekeceğini kaydetti.

Buna göre Çin’in nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim ve yapay zeka gibi alanlara daha fazla yer açacağı ve daha üst işler yaratacağı bildirildi.

Çin Dijital Ekonomi Kalkındıracak Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’ne göre Çin’in dijital ekonomisinin geçen yılın aynı dönemine göre % 18 artarak 3.8 trilyon dolara yükseldiği aktarıldı. Yüz milyonlarca Çinlinin sosyal ağ, eğlence, oyun ve alışveriş için mobil uygulamalar kullandıkları dile getirildi. Kentsel Çin’in de büyük ölçüde nakitsiz döneme geçtiği, Tencent’in WeChat’i ve Alibaba’nın Alipay’inin yaygın olarak kullanıldığı kaydedildi.

NDRC ayrıca sermaye piyasalarından fon çekilmesi de dahil olmak üzere yeni sanayilerin büyümesine yardımcı olmak için finansal desteğini hızlandıracağını vurguladı. Bu ayın başlarında NDRC’nin China Development Bank ile dijital ivme için 14.55 milyar dolarlık anlaşma imzaladığı anlatıldı. NDRC tüm bunların ötesinde dijital ekonominin tarımı da kalkındırmasının planlandığını, bunun Çin’in kırsal bölgelerini canlandırma çabalarının bir parçası olduğunu kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum