Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin İmalat Verilerinin Petrol Üzerindeki Etkileri Nasıl Oldu?

Çin imalat sanayi göstergesi kötüye işaret ederken petrol fiyatlarında yatay bir seyir gözlenmeye başlandı. İşte piyasadan son gelişmeler;
Çin İmalat Verilerinin Petrol Üzerindeki Etkileri Nasıl Oldu?
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz gün ABD’deki aktif petrol sondaj kuyularının geri çekilmesinin etkisiyle birlikte petrol destek bulmuş ve değer kazanmıştı. Bugün ise Çin’de açıklanan imalat sanayi göstergesinin kötüleşmesinin etkisiyle petrol yatay bir seyir izliyor. Vadeli petrol kontratları New York’ta dünkü işlemlerde yüzde 3 oranında önemli bir kazanım elde etmiş ve böylelikle yedi haftanın en yüksek seviyesine tırmanmıştı. Bugünkü işlemlerde ise vadeli petrol kontratları yatay bir seyir izledi. Petrolün yatay bir seyir izlemesinin en büyük etkeni ise Çin’de açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Şubat ayında 49 seviyesinde gerçekleşmiş olması oldu. Ekonomistlerin beklentileri ise 49.4 civarında olmasıydı, ancak beklentiler gerçekleşmedi ve bunun etkisiyle petrol yatay bir seyir izledi. Ayrıca açıklanan bu düşük veri yaklaşık 7 yılın en düşük seviyelerini göstermiş oldu.

Petrol piyasaları yarın açıklanacak stok verilerine odaklanmış durumda

Petrol piyasalarında bu hafta takip edilecek olan en önemli veri yarın ABD’de açıklanacak olan petrol stok verileri olacak. Bilindiği üzere stok verileri son 80 yılın en üst seviyelerinde seyrediyor. Verilerin bu denli yüksek olması ise petrolün değer kazanımı üzerinde bir baskı oluşturmakta. Ekonomistlerin yarın açıklanacak petrol stok verileriyle ilgili olarak beklentileri ise 2,75 milyon varil artış olması yönünde.

Petrol üretiminde azalmalar görülüyor

Bilindiği üzere yaklaşık iki hafta önce OPEC ve Rusya arasında petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma görüşmeleri gerçekleşmişti. Anlaşma resmiyete dökülmese bile, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu petrol üretimini şimdiden azaltmaya başladı. Bu doğrultuda OPEC Şubat ayında petrol üretimini 79,000 varil azaltarak günlük 33,06 milyon varile kadar indirmiş durumda. Irak ve Nijerya’da petrol üretiminde azalmalara gittiler. Ancak Suudi Arabistan henüz petrol üretimini azaltmış değil. Yaşanan bu gelişmelere rağmen petrol fiyatları bu yıl yüzde 9 düşmüş durumda bulunuyor.

“Zayıf talep dönemine yaklaşıyoruz”

Sydney’de CMC Markets Baş Analisti Ric Spooner, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı değerlendirmede, petrolün dünkü değer kazanımlarının oldukça önemli olduğunu belirterek, bugün Çin’den gelen haberlerin petrolün tırmanışını sonlandırdığını söyledi. Yarın açıklanacak olan stok verileriyle ilgili olarak ise Spooner, yüksek stokların piyasaları zayıf talep dönemine yaklaştırdığını vurguladı. Stok verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin petrol fiyatlarında bir baskı oluşturabileceğini belirten Spooner, petrol fiyatlarının gerileyebileceğini ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI) Nymex piyasasında bugünkü işlemlerde 9 sentlik bir değer kazandı. Bu değer kazanımın sontası WTI bugün varil başına 33,84 dolar seviyelerine kadar tırmandı. Hatırlanacağı üzere WTI dünkü işlemlerde 97 sent oranında büyük çaplı bir değer kazanmıştı.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde 6 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımıyla birlikte Brent petrol varil başına 36,63 dolar seviyelerine kadar tırmandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar