Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in İlk Çeyrekteki Büyümesi Yüzde 0 Olacak

Evercore ISI Başkanı Ed Hyman, ölümcül koronavirüs nedeniyle Çin’de ilk çeyrekte hiçbir ekonomik büyüme görmediğini söyledi.
Çin’in İlk Çeyrekteki Büyümesi Yüzde 0 Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Virüs salgını tüm dünyayı endişelendirmeye devam ederken Evercore ISI Başkanı Ed Hyman’ın yorumu tedirginliği artırdı. Hyman, Cuma günkü piyasa çekilmesinin virüs hakkında hala bir endişe olduğunu dile getirdi.

“Ekibimizin Çin için ilk çeyrek büyümesi sıfır, Çin gerçekten yavaşlıyor ve bu kesinlikle insanları endişelendiriyor” dedi.

Otuz yılı aşkın bir süredir Institutional Investor’un yıllık anketinde en iyi ekonomist olarak listelenen Hyman, hızla yayılan virüsün ABD ekonomisi üzerinde fazla bir etkisi olmayacağını söyledi.

Çin İlk Çeyrekte Hiç Büyümeyecek, Virüsün ABD Ekonomisi Üzerinde Fazla Etkisi Olmayacak

Çin İlk Çeyrekte Hiç Büyümeyecek, Virüsün ABD Ekonomisi Üzerinde Fazla Etkisi OlmayacakABD ekonomisinin çok sağlam olduğunu dile getiren Hyman, önemli olan şeyin virüs değil ticaret olduğunu aktardı. “İnsanlar dışarı çıkmıyor, alışveriş yapmıyorlar ve Çin’e özellikle zarar veren şey bu” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Zaten virüs öncesinde de Çin ekonomisi hakkında endişeler vardı. ABD ile ticaret savaşı ortasında 2019’da Çin ekonomisi 1990’dan bu yana en yavaş temposu olan yüzde 6.1 oranında büyümüştü.
Küresel ekonomiyi sarsan koronavirüs korkusu geçtiğimiz haftalarda finansal piyasaları sarsmıştı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 700’den fazla puan düşmüştü. Hisse senetleri bu haftanın başında toparlansa da salgınla ilgili endişeler Cuma günü tekrar piyasaya baskı yaptı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Cuma günü 636 ölümle birlikte 31.131 ölümcül pnömoni benzeri virüs vakasını doğruladı.

Virüs nedeniyle Çin için tahminini düşüren tek kurum Evercore ISI da değildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings virüs nedeniyle Çin için tahminini yüzde 5.9’dan yüzde 4’e çekti. Analistler ekonominin salgının büyüklüğüne bağlı olarak etkileneceğini öne sürerken Moody’s de benzer yorumlarda bulundu.

Öte yandan Hyman satış dalgasının biraz abartılı olduğunun da üzerini çizdi. ABD ekonomisinin 2003’teki SARS salgını sırasında hızlandığını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu