Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin İktisatçılarına Göre Pekin Ekonomisi 2Ç20’de %1,1 Büyüdü

Çin iktisatçıları, ekonominin Nisan-Haziran döneminde üretim ve tüketimdeki toparlanmayla muhtemelen yüzde 1,1 genişlediğini söyledi. Tam yıl tahminleri ise yüzde 1,6 olarak geldi.
Çin İktisatçılarına Göre Pekin Ekonomisi 2Ç20’de %1,1 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün çıkış noktası olan Çin, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 6,8 düşüşle tarihi daralma kaydetmişti. Ancak ekonomisini yeniden başlatan ve kısıtlamaları kaldıran ilk ülkelerden olan Çin, o zamandan bu yana önemli toparlanma belirtileri gösterdi.

Örneğin Haziran’da Çin’in resmi PMI verileri iyileşmenin devam ettiğini ortaya sererken, aynı ay Caixin hizmet sektörü PMI da 10 yılın en yükseğine ulaştı.

Nikkei ve Nikkei Quick News tarafından anket yapılan ekonomistlere göre de Çin ekonomisi Nisan-Haziran döneminde üretim ve tüketimdeki toparlanmayla muhtemelen yüzde 1,1 genişledi.

İkinci çeyrek için tahmin edilen yüzde 1,1’lük büyüme, Ocak-Mart’taki yüzde 6,8’lik tarihi daralmanın üzerine geleceğinden büyük bir ilerlemeyi temsil edecek.
Çin Ekonomistleri Tahmin
Kaynak: Nikkei

Bununla birlikte anket yapılan ekonomistlerin ikinci çeyrek için tahmin aralığı yüzde 5,2 daralma ile yüzde 3,6 büyüme arasında değişti. 26 ekonomistin 22’si tahminini büyüme yönünde kullandı. Nikkei’nin haberine göre China CITIC Bank International Baş Ekonomisti Qun Liao, gayri safi yurt içi hasılada yüzde 1,9 artış öngördü.

Oxford Economics’ten Tommy Wu, yüzde 1,5 büyüme tahmin ederek; “ekonominin ikinci çeyrekten itibaren iyileşmeye devam etmesini bekliyoruz” dedi. AXA Investment Managers ekonomisti Aidan Yao, sanayi üretimi, sabit kıymet yatırımı ve hizmetler sektörü üretiminin Mayıs ayına kadar büyümeye yeniden başladığını vurguladı.

Kaldı ki Çin Ulusal İstatistik Bürosu da Mayıs verilerinde ekonominin iyileşmeye devam ettiğini belirterek pozitif rakamlar açıklamıştı.
Çin Ekonomi İlk Çeyrek
Kaynak: OECD

ICBC Baş Ekonomisti Cheng Shi, mal fiyatları ve inşaat makineleri satışlarındaki artışın iç talepte toparlanmaya işaret ettiğini, bu büyümenin her çeyrekte sağlamlaştığını aktardı. Yine de iyileşmenin V şekilli bir toparlanmadan çok uzak olduğu söylendi.

Tüm yıl için büyüme tahmini yüzde 1,6 olarak belirtilirken rakam Mart’taki önceki ankette yüzde 3,3 olarak verilmişti. ABN AMRO Bank’tan Arjen van Dijkhuizen, dış rüzgarların arttığını söyleyerek 2020 Çin büyüme tahminlerini yüzde 3’den yüzde 2’ye düşürdüklerini belirtti.

Julius Baer ekonomisti Sophie Altermatt, küresel ekonomik yavaşlamayı göz önünde bulundurarak “Çin’in önümüzdeki aylarda ihracat sektöründe artan dalgalanmalarla karşılaşacağına inanıyoruz” dedi.
IMF Haziran Rapor
Kaynak: IMF

Tüm bunların yanında ekonomistlerin Çin’de ikinci dalga konusunda endişelerinin sürdüğü görüldü. Bir tanesi yaygın enfeksiyonların geri dönerek iyileşmeyi engelleyebileceğini belirtirken Barclays’ten Jian Chang ise ABD-Çin gerilimlerine atıfta bulunarak ekonominin 2020’de yüzde 1,2’ye kadar daralabileceğini öngördü.

Çin ekonomik faaliyetinin normale döneceği zaman hakkında katılımcıların yüzde 32’si Temmuz-Eylül çeyreğine işaret ederken yüzde 41’i Ekim-Aralık dönemine işaret etti. Yüzde 14’ü ise Nisan-Haziran döneminde iyileştiğini bildirdi.

Çin’in resmi istatistiklerindeki işsizlik oranı sorgulanırken verilere göre rakam Mayıs’ta yüzde 5,9 olmuştu. Uzmanlar, anketin kentsel alanlarla sınırlı olduğunu ve iş bulamayan kırsal köylere dönen işçileri kapsamadığını vurgularken gerçek işsizlik oranı için %8 ile %23 aralığında tahmin verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu