Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Fabrika Faaliyeti 2020 Aralık’ta Yavaş Genişlemeye İşaret Etti

Çin'in fabrika faaliyetini gösteren resmi imalat PMI verileri, Aralık 2020'de daha yavaş genişleme kaydetti.
Çin’in Fabrika Faaliyeti 2020 Aralık’ta Yavaş Genişlemeye İşaret Etti

Çin’in imalat sektörü, koronavirüs çöküşünden çıkışında büyük ekonomiye liderlik ediyor. Sektörün faaliyetini gösteren veri, Aralık ayında daha yavaş bir hızda genişlemeye işaret ederken, alt veriler sektörde daha fazla toparlanmaya işaret ediyor.

Çin resmi İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi Kasım’daki 52,1 seviyesinden Aralık’ta 51,9’a geriledi.
Çin İmalat PMI - Aralık 2020
Kaynak: NBS

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından açıklanan veri, büyümenin bir önceki aya göre yavaşladığını gösterdi. Analistler ise 52 seviyesinde gelmesini bekliyorlardı. Veri, 10 aydır eşiğin üzerinde duruyor ve imalat sektörünün istikrarlı bir şekilde toparlanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Veriye işletme ölçeği açısından bakıldığında büyük işletmelerin PMI’sı bir önceki aya göre 0,3 puan daha düşük bir seviyedeydi. Ancak yine de eşiğin üzerinde 52,7 düzeyinde gerçekleşti. Orta ölçekli işletmelerin PMI’sı ise bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 52,7 düzeyine işaret etti. Küçük işletmelerin PMI’sı ise bir önceki aya göre 1,3 puan düşerek 48,8 oldu.

Alt endeksler açısından bakıldığında imalat PMI verisini oluşturan beş alt endeks arasından üretim endeksi ve yeni sipariş endeksi kritik noktanın üzerindeydi. Hammadde stok endeksi, çalışan endeksi ve tedarikçi teslim süresi endeksi kritik noktanın altında kaldı.

Çin’in üretim endeksi Aralık’ta Kasım ayındaki seviyeden 0,5 puan düşerek 54,2 düzeyinde gerçekleşti.
Çin İmalat PMI Bileşenleri - Aralık 2020
Kaynak: NBS

Düşüşe rağmen eşiğin üstünde kalan veri, imalat üretiminin büyüme hızının biraz yavaşladığını gösterdi. Yeni sipariş endeksi Kasım’a göre 0,3 puan düşerek 53,6 olurken, eşiğin üzerinde kalmaya devam etti. Endeks, imalat pazarı talebinin iyileşmeye devam ettiğini gösterdi.

Hammadde stok endeksi Kasım’a göre 48,6 ile kritik seviyenin altında seyrederken, imalat sanayi ana hammadde envanterinin bir önceki aya göre düştüğüne işaret etti. İstihdam endeksi ise Kasım ayına göre 0,1 puan artarak 49,6 düzeyinde gerçekleşti. İmalat işletmelerinin istihdam patlamasında hafif iyileşme yaşandığı görüldü.

Tedarikçi teslim süresi endeksi bir önceki aya göre 0,2 puan azalırken, 49,9 düzeyine geriledi. Bu durum, imalat hammadde tedarikçilerinin teslim sürelerinin Kasım ayına göre yavaşladığı görüldü. Aralık ayında imalat dışı faaliyet endeksi de Kasım ayına göre 0,7 puan düşerek 55,7 puana geriledi.

Ulusal İstatistik Bürosu Hizmet Sektörü Araştırma Merkezi Kıdemli İstatistikçi Zhao Qinghe, üretimin her iki ucunda da talebin iyileşmeye devam ettiğini söyledi.
Çin İmalat PMI İthalat - Aralık 2020
Kaynak: NBS

Qinghe, “Üretim endeksi ve yeni sipariş endeksi sırasıyla 54,2 ve 53,6 olurken, bir önceki aya göre 0,5 ve 0,3 puan düşmelerine rağmen yılın ikinci en yüksek puanı oldu. İkisi arasındaki fark küçülmeye devam etti. İmalat sanayi iyi bir büyüme trendini sürdürdü. İlişkinin daha dengeli olması gerekiyor. İncelenen 21 endüstri arasında demirli metal eritme ve haddeleme, genel ekipman, özel ekipman, bilgisayar iletişimi, elektronik ekipmanı, enstrümantasyon ve diğer endüstriler dahil olmak üzere 17 ve 18 endüstrinin üretim ve yeni sipariş endeksi genişleme aralığında,” dedi.

Qinghe, ithalat ve ihracat endekslerinin art arda dört ay boyunca büyümesini sürdürdüğüne de değindi. Bunların ülkedeki toparlanmanın işaretleri olduğunu belirten Qinghe, yüksek teknolojili imalatın lider rolünün görünmeye devam ettiğini söyledi. Ayrıca fiyat endeksinin yıllık en yüksek seviyeye yükseldiğine işaret etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum