Yatırım yapmaya başla!

Çin Ekonomistine Göre Pekin Düşük Bir Büyümeyi Kabul Etti!

ABD ile Çin ticaret savaşı konusunda uzmanlardan yeni yorumlar geldi. Detaylar haberimizde;
Çin Ekonomistine Göre Pekin Düşük Bir Büyümeyi Kabul Etti!

Dünya finans devlerinden Barclays’in baş Çin ekonomisti Jian Chang, ticaret savaşının etkileri arttıkça Pekin’in nihayet daha düşük bir büyümeyi kabul ettiğini söyledi.

Barclays Asia Forum’da konuşan Jian Chang; “onların yüksek kaliteli büyüme hakkında konuştuklarını duyduk ve aynı zamanda yakın dönemde istikrarı ön planda tutmalarına rağmen kaldıraçsızlaşma hedefleri hususunda makul bir kararlılık sergilediklerini görüyoruz” ifadelerini kullandı. Bunların yanında Chang, ticaret savaşında uzun süreli bir açmaz bekleyerek, çatışmanın ihracat büyümesini etkileyerek ekonomide % 0.5 ila % 1’lik bir azalmaya yola açabileceğini dile getirdi.

İlgili haberde 2017’de % 6.9 oranında büyüyen Çin ekonomisi hakkında Barclays’in 2018’de % 6.7 ve 2019’da % 6.5’lik bir ekonomik büyüme öngördüğü hatırlatıldı.

Çin Resmi Büyüme Tahmini 2018Çin hükümetinin 2018 için resmi büyüme hedefi ise % 6.5 civarındaydı. İşte burada Barclays’in baş Çin ekonomisti Jian Chang’in yorumları dikkat çekti çünkü Chang, tarifelerden daha önce artan siparişlerden faydalanan ihracatçılar sayesinde Çin ekonomisinin şimdiye dek ABD ile artan ticaret çatışmasında iyi idare ettiğini belirtti. Ancak Chang durumun böyle gitmeyeceğini vurgulayarak, rakamların önümüzdeki aylarda baskı göstermesinin muhtemel olduğunu aktardı.

İlaveten dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimin dolaylı bir sonucu olarak dış talepte ve küresel büyümede yavaşlama yaşanacağının da üzerini çizdi.

İki Büyük Ekonomi Arasındaki Çatışma Yakın Zamanda BitmeyecekTüm bunların yanında Chang, Çin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını düşürmesine gönderme yaparak Pekin’in yavaşlayan büyüme ile başa çıkabilmek için daha fazla politika gevşetme önlemi alacağını kaydetti. İkinci en büyük ekonominin zor bir durumda olduğunu söyleyen Chang’in açıklamalarının diğer bir Barclays yöneticisinin üzerine gelmesi de gözden kaçmadı.

Buna göre Barclays Macro Research Başkanı Ajay Rajadhyaksha, iki ülke arasındaki anlaşmazlığın ticaret açığı ile alakalı olmadığını kaydetti.

Barclays Macro Research Başkanı Ajay Rajadhyaksha Ticaret Savaşı Ticaret Açığıyla Alakalı DeğilYatırımcıların ABD ile Çin arasındaki jeopolitik durumu ölçebilmeleri için yaklaşmakta olan ABD ara seçimlerinin ötesine bakmaları gerektiğini söyleyen Rajadhyaksha, bunun kritik olduğunu söyledi.

“Bu ABD ile NAFTA değil, bu ABD ile Avrupa Birliği değil. ABD hükümetinde, Çin’in teknoloji emelleri konusunda endişelenen önemli bir kesim var” diyen yönetici, ticari sürtüşmelerin yakın zamanda çözüme kavuşmayacağını da sözlerine ekledi.

Ve konuşmasını; “ABD yönetimi, Çin’in fikri mülkiyeti nasıl ele aldığı, Çin’e yatırım yapmak isteyen şirketlere nasıl davrandığı konusunda temel değişiklikler istiyor. Bu ticaret açığıyla ilgili değil, eğer öyle olsaydı çözülmesi kolay olurdu.” ifadeleriyle tamamladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum