Yatırım yapmaya başla!

Çin Ekonomiyi Teşvik Etmek için Gece Hayatını Artırmak İstiyor

Çin, ekonomiyi teşvik etmek için gece hayatını artırmaya yönelirken, tüketimi artırmanın sağlam bir yolu olduğu söyleniyor.
Çin Ekonomiyi Teşvik Etmek için Gece Hayatını Artırmak İstiyor

Çin hükümeti, büyümeyi artırmak için şirketleri ve yerel bölgeleri, gece ekonomisi için teşvik ediyor. Bazı perakendeciler ve hastaneler çalışma saatlerini uzatırken şehirler de ayrıntılı ışık gösterileri için harcama yapıyor. Hepsi hükümetin gece insanlara daha fazla para harcamasını sağlama girişiminin bir parçası olarak görülüyor.

Çin’in güçlü Devlet Konseyi, Ağustos’un sonlarında gece ekonomisini artırma çabalarını resmen başlattı. Tüketimi artırmanın 20 yolundan 12’si “canlı gece işletmeleri ve pazarlar” ile ilgili.

Ulusal düzeydeki duyuru, son birkaç aydır Pekin ve Şanghay gibi belli başlı şehirlerden gece ekonomisinin gelişmesi için çağrılan politika yayınlarını izledi. Hareketler aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için büyüme hızının yavaşlamasından kaynaklanıyor.

Bu hafta yayımlanan verilere göre; kasvetli bir ekonomik bakış açısına ilişkin endişeler artıyor. Özellikle perakende satışlar, Ağustos ayında yüzde 7,5 düşerek hayal kırıklığına uğrattı.

Alışveriş Merkezleri Etkileşimli Etkinlikler Yapıyor

Alışveriş Merkezleri Etkileşimli Etkinlikler YapıyorAlışveriş merkezleri, işletmelerin gece ekonomisinin teşvikine uyum sağladığı bazı yollardan birisidir ve sadece çalışma saatlerini uzatarak değil.

JLL China’nın perakende satış müdürü Ellen Wei, “Yeni alışveriş merkezlerinin trendi, zemin katlardaki dış mekanlara erişimi olan bir yiyecek ve içecek alanına sahip olmak,” dedi.

Alışveriş merkezlerine canlı müzik grupları, bira üreten restoranlar, kaçış odaları, tiyatrolar ve e-spor salonlar da eklendiğini söyledi. Wei, bu etkinliklerin çoğu için en yoğun çalışma/tüketim saatlerinin akşamları veya gece geç saatlerde olduğunu belirtti.

“Gece ekonomisi, bu ticari mülkler için yaya trafiğini artırdı” diyen Wei, büyük tüketimin 18:00 ila gece yarısı arasında gerçekleştiğini söyledi. Perakendecilerin hükümetin gece ekonomisini desteklemesinden memnun olduklarını da ifade etti.

Bu hamlenin etkilerinin Pekin’de çoktan hissedildiğini söylendi. Mayıs ayında, başkentin en popüler alışveriş merkezlerinden Hopson One, gece kantininin resmi açılışını duyurdu. Alışveriş merkezi, kentin tüketicileri için tüketim seçeneklerini artırmak, hızlı gelişimi ilerletmek istediğini de söyledi.

Alışveriş merkezinde eski bir şehrin dar, taş döşeli caddelerine benzemek üzere inşa edilmiş, yaklaşık 20.000 metrekaralik bir yer altı yiyecek ve içecek alanı bulunmaktadır. “Late Night” başlığının altında Hopson; sokak dansı, DJ’ler ve etkileşimli aktiviteler de dahil olmak üzere çok sayıda etkinlik ekleyeceklerini belirttiler.

Kapalı alan şimdi gece yarısı kadar geç saatlere kadar açıkken, alışveriş merkezinin geri kalanı saat 10 civarında normal bir kapanış saatinde kapanıyor. Gece yemeğine duyulan ilgi, online yemek dağıtımına da yayıldı.

Sektördeki en büyük şirketlerden biri olan Meituan Dianping, yılın ilk altı ayında Şanghay’da sabah 9 ile akşam 5 arasında verilen siparişlerin, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 127 büyüdüğünü açıkladı. Ayrıca sabah 9’dan 11’e kadar siparişlerin neredeyse üçte ikisini oluşturduğunu belirtti.

Meituan, Hanghou ve Shaoxing gibi diğer şehirlerin, yılın ilk yarısında gece siparişlerinde yüzde 40’tan fazla büyüme gösterdiğini de açıkladı.

Hastanelerden Turistik Noktalara

Hastanelerden Turistik NoktalaraÇalışma saatlerini uzatanlar sadece perakendeciler değil, sağlık hizmeti sağlayıcıları da buna uyum sağladı. Pekin’in doğu banliyösündeki bir hastane Ağustos ayında, hafta içi 04:50 ile sabah 08:30’a kadar gece vakti kliğini açacağını açıkladı.

Son yıllarda bazı hastaneler, Komünist Parti gazetesi olan Halk Gazetesi Shaanxi Eyaleti şubesi tarafından Ağustos ayında yayınlanan bir görüşe göre; bazı hastaneler gece klinikleri ile deneme yapıyor veya çalışma saatlerini uzatıyorlar.

Gazetenin yayımladığı metinde, “Popüler gece hayatının bolluğuyla birçok büyük şehirde gece ekonomisi tüm hızıyla devam ediyor. Gece sağlık hizmeti de geride kalmamalı,” ifadelerine yer verildi.

Turizm yetkililerin dokunmaya çalıştığı bir başka alan. Özellikle, bazı şehirler turistler için ışık şovları veya ışıkla ilgili diğer cazibe merkezleri geliştirmek için milyonlarca yuan harcıyorlar.

Çin merkezli LED araştırma grubu Gaogong, Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Gece ekonomisi ve akıllı şehirlerin desteği altında, yerel peyzaj aydınlatma planları yayınlıyor ve birçok yer 100 milyondan fazla yuan harcamayı planlıyor. Kentsel güzelleştirmede, gece tüketimini artırarak, LED kullanımlarına da büyüme için yeni bir alan kazandırıyor,” ifadelerini kuıllandı.

Son yıllarda ışık şovlarına harcama yapan diğer Çin şehirleri arasında Qingdao, Yantai ve Hanghou da bulunmaktadır. Pekin’de Yasak Şehir neredeyse bir yüzyıl önce müza olduğu için ilk gece açılışının bir parçası olarak Şubat ayında bir ışık gösterisi yaptı.

Ülkenin Önündeki Zorluklar

Ülkenin Önündeki ZorluklarÇin, New York veya Londra gibi büyük şehirlerde görülen canlı gece hayatını teşvik etmekten çok uzak. Çin Merkez be Küreselleşme Merkezi’nin düşünce kuruluşundaki Dışişleri Bakan Yardımcısı Qin Gang, dünyadaki bazı büyük şehirlerde gece ekonomisinin, ekonominin canlılığının çok önemli bir yansıması olduğunu söyledi.

Qin, gece harcamasının öncelikle bu yerlerdeki Broadway şovları ve diğer kültürel faaliyetlerden kaynaklandığını belirtti. Ancak Pekin’de bu tür etkinlikler bulunmadığını ve bunun Çin başkentinde kültür, eğlence ile sanat sahnesini geliştirme fırsatları yarattığını sözlerine ekledi.

İç mekan veya organize gece yarısı kantinlerinin açılması, Pekin’deki açık hava gece pazarlarının göreceli yokluğuyla da çelişmektedir.

Son birkaç yılda başkent, bir zamanlar sokak yemeği satıcılarının yer aldığı ve mahallenin sağlıksız olduğu düşünülen kapalı alanların bulunduğu eski mahalleleri kapatmıştır.

Şanghay yakınlarındaki Duke Kunshan Üniversitesi’nde sosyal bilimler lisans programının tarih profesörü ve bölüm başkanı Kollen Guy, “Sokak gıda satıcıları her zaman canlı bir gece hayatının bir parçası olmuştur. Bir çeşit rahatlık var. Hayatın belli bir keyfi var,” dedi.

Aynı zamanda, sokak yemeği insanların geceleri aksini yapamayacakları şekilde karıştırmaları için bir ortam yarattığını söyledi. Kollen Guy, “Kontrol edilemeyen ve insanlar konuşabildikleri için korkutucu bir nokta olan birçok rejim için iç mekanlara bastırarak kontrolü en üst seviyeye çıkarırsınız. Kim girip çıkacağını siz kontrol edin,” dedi.

Diğer bir zorluk, hükümetin gece ekonomisine verdiği desteğinden yararlanmak isteyen alışveriş merkezlerinin ilk yatırımlarını geri dönüş garantisi olmadan arttırması gerektiğidir.

JLL’den Wei, “Perakendeciler, gece trafiğinin daha dağınık olması nedeniyle normal çalışma saatlerine göre mutlaka aynı gelir oranını getirmeyen uzun çalışma saatleri için ekstra maliyetler üstlenmelidir,” dedi.

Son olarak, sınırlı toplu taşıma, gece ekonomisinin gelişimi için bir zorluk yaratmaktadır. Pek çok Asya şehri gibi Pekin’in metro sistemi de gece yarısına kadar kapanıyor.

“Pekin’in New York gibi bir ya da birkaç 24 saatlik metro hattı açması gerektiğini düşünüyorum,” diyen Qin, New York’un 24 saat açık ve uykusuz bir şehir olduğunu, Pekin’in de böyle olması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum