Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisi Ekim’de İstikrarlı İyileşmeyi Sürdürdü

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, ulusal ekonominin Ekim’de istikrarlı toparlanma ivmesini sürdürdüğünü söyledi. Açıklanan veriler, görüşü destekledi.
Çin Ekonomisi Ekim’de İstikrarlı İyileşmeyi Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, bugün açıkladığı verilerde ekonominin Ekim’de istikrarlı iyileşmeyi sürdürdüğünü söyledi.

Ulusal ekonomiye ilişkin raporda; “Üretim istikrarlı bir şekilde arttı, talep toparlandı, istihdam iyileşmeye devam etti, fiyatlar genel olarak istikrarlıydı, piyasa beklentileri iyiydi ve ulusal ekonomisi istikrarlı toparlanma ivmesini sürdürdü” ifadeleri kullanıldı.

Buna göre sanayi üretimi hızla arttı ve ekipman imalatının büyüme hızı yüksek oldu.

Belirlenen büyüklüğün üzerindeki sanayi kuruluşlarının toplam katma değeri Ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 6,9 büyürken, aylık yüzde 0,78 oranında arttı. İlk on ayda, belirlenen büyüklüğün üzerindeki sanayi kuruluşlarının toplam katma değeri, bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artarak ilk dokuz aya göre 0,6 puan arttı.

Ayrıca hizmet sektörünün iyileşmesi hızlandı ve modern hizmet endüstrisi iyi büyüdü.
Çin Sanayi Üretimi
Görsel Kaynak: Investing

Ekim ayında Hizmet Üretimi Endeksi Eylül ayına göre 2,0 puan artışla yıllık yüzde 7,4 arttı. İlk on ayda, Hizmet Üretimi Endeksi, yıllık bazda yüzde 1,6 gerileyerek ilk dokuz aya göre 1,0 puan daraldı.

Ekim ayında, gayrimenkul, ulaşım, depolama ve posta hizmetleri ile diğer hizmetler için Hizmet Üretimi Endeksi yıllık sırasıyla yüzde 9,9, yüzde 9,2 ve yüzde 8,4 artarken hepsinde aylık bazda artışlar da görüldü.

Pazar satışları artmaya devam ederken, Ekim ayında, tüketim mallarının toplam perakende satışları 3,857,6 milyar yuana ulaştı. Bu yıllık bazda yüzde 4,3 artış anlamına gelirken Eylül ayından daha yüksek; veya aylık yüzde 0,68’lik bir büyümeyi temsil etti.

Veriler Çin’in tüketici harcamalarının, COVID-19 salgınının etkili bir şekilde kontrol altına alınması ve ülkedeki istikrarlı ekonomik toparlanmanın ortasında Ekim ayında hızlanmaya devam ettiğini gösterdi.
Çin Perakende Satışları
Görsel Kaynak: Investing

Ekim’deki büyüme, büyük tüketim göstergesinin bu yıl Ağustos ayında yıllık %0,5 artarak ilk pozitif büyümesini göstermesinin ardından Eylül ayındaki yüzde 3,3’lük kazançtan hızlandı. Otomotiv tüketimi hariç tutulduğunda, perakende satışlar geçen aya göre yüzde 3,6 arttı. Kırsal kesimde tüketim, kentsel bölgelerde yüzde 4,2’lik artışı geçerek yüzde 5,1 arttı.

İlk 10 ayda perakende satışlar yıllık %5,9 azalırken, düşüş ilk üç çeyrekteki düşüşe göre 1,3 puan daraldı. Ocak-Ekim döneminde çevrimiçi perakende satışları yıllık %10,9 artarken, çevrimiçi tüketim parlak bir nokta olarak kaldı. Fiziksel emtia online satışları, bir önceki yıla göre yüzde 16 artarak, toplam perakende satışların yüzde 24,2’sini oluşturdu.

Çin sabit varlık yatırımları da istikrarlı artışını sürdürürken yatırım yapısı iyileşmeye devam etti.
Çin Sabit Varlık Yatırımları
Görsel Kaynak: Investing

İlk on ayda, sabit varlık yatırımı (kırsal hanehalkı hariç) geçen yıla göre yüzde 1,8 artarken Ekim ayında aylık büyüme yüzde 3,22 oldu. Mal ithalatı ve ihracatı büyümeyi sürdürürken ticaret yapısı iyileşmeye devam etti. Ekim ayında, mal ithalat ve ihracatının toplam değeri, yıllık %4,6 artışla 2.837.0 milyar yuan oldu.

Spesifik olarak toplam ihracat değeri yüzde 7,6 artışla 1.619.4 milyar yuan oldu; toplam ithalat değeri yüzde 0,9 artışla 1,217,6 milyar yuan oldu. Ticaret dengesi fazla olarak 401,8 milyar yuan idi. İlk on ayda, ithalat ve ihracatın toplam değeri, yıllık %1,1 artışla 25.952.1 milyar yuan oldu.

Düşmeye devam eden işsizlik oranı ise Ekim ayında Eylül’e kıyasla düşerek yüzde 5,3’e geriledi.
Çin İşsizlik Oranı
Görsel Kaynak: Investing

İlk on ayda, kentsel alanlarda yeni istihdam edilen kişi sayısı 10,09 milyon olarak belirlendi ve tüm yıl hedefini planlanandan önce karşıladı. Öte yandan Ekim ayında 25-59 yaşları arasındaki nüfus için ankete katılan işsizlik oranı, Eylül ayındakinin aynısı olan yüzde 4.8 idi. Ekim ayında işletmelerin çalışanları haftada ortalama 46,7 saat çalıştı.

Ekim ayında tüketici fiyatı, Eylül ayına göre yüzde 1,2 puan düşerken önceki yıla göre yüzde 0,5 arttı. İlk on ayda tüketici fiyatı yıllık bazda yüzde 3,0 artarak ilk dokuz aya göre 0,3 puan daha düşük oldu. Ekim ayında, sanayi ürünleri üretici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 2,1 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu