Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Devlet Medyasına Göre Washington’daki Ticaret Görüşmeleri Yapıcı

Çin devlet yayın organı Xinhua bugün, Çin ve ABD’nin ticaret konusunda Washington’da yapıcı tartışmalar yürüttüklerini söyledi. İşte detaylar;
Çin Devlet Medyasına Göre Washington’daki Ticaret Görüşmeleri Yapıcı
Yorum

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua bugün, Çin ve ABD’nin ticaret konusunda Washington’da yapıcı tartışmalarda bulunduklarını söyledi.

İki ülkenin ilgili konularda iletişim kurmaya devam etme konusunda hemfikir olduğunu ve Ekim ayında yapılacak bir sonraki müzakere turunun detaylarını tartıştığını bildiren Xinhua, daha fazla ayrıntıya girmedi. Çinli yetkililerin gelecek hafta ABD çiftçilerini iyi niyet jesti olarak ziyaret etmesi bekleniyordu.

Ancak Çinli yetkililer Cuma günü ani bir değişiklikle ABD’li çiftçilere yapacakları ziyaretleri iptal etti.

Çinli Yetkili ABD Çiftçi Ziyareti İptal EttiMontana Çiftlik Bürosu Federasyonu’ndan Nicole Rolf, Çin heyetinin seyahat programını değiştirdiğini ve planlanandan daha önce Çin’e geri döndüğünü belirtti. Rolf, gezilerini neden kısa kestikleri konusunda bir açıklama yapılmadığını söyledi. Diğer tarafta Trump’ın 400’den fazla Çin ürünü için vergi muafiyeti açıkladığı belirtilmişti.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, iki günlük müzakereleri üretken olarak belirttiği kısa bir açıklama yaparken üst düzet ticaret görüşmelerinin planlandığı gibi Ekim ayında Washington’da yapılacağını duyurdu.

ABD Tarafı Müzakere Ekim Açıklaması Ne var ki her iki ülkenin önde gelen isimleri de Eylül ya da Ekim aylarında geçici bir anlaşma olsa bile ABD ile Çin arasındaki savaşın tarifelerin çok daha ötesinde olduğunu ve çözülmesinin yıllar sürebileceği yönünde görüşler bildiriyorlardı. Görüşmelere ilişkin konuşan bir kaynağın verdiği bilgiler de Çin delegasyonunun fikri mülkiyet koruması, zorunlu teknoloji transferi ve sübvansiyonlar gibi temel yapısal sorunlarla ilgili yeni bir teklif vermediğini gösterdi.

“ABD tarafındaki sonuç, bir anlaşmaya yakın olmadığımızdı” diyen kaynak aynı zamanda Çin delegasyonunun lideri olan Maliye Bakan Yardımcısı Liao Min’den bahsetti. Min’in bir anlaşmanın ABD’nin tüm tarifelerini kaldırması ve dengeli olması gerektiği talebini ilettiğini aktardı. Kaynaklar, temsilci görüşmelerinden kaynaklanan sonuç eksikliğinin, onların anlaşma yapma veya yeni teklifler sunma yetkisine sahip olmadığından dolayı sürpriz olmadığını da vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu