Yatırım yapmaya başla!

Çin Başbakanı Daha Büyük Riskler Konusunda Uyararak Ekonomik Büyüme Hedefini Açıkladı

Çin Başbakanı Li Keqiang, yıllık meclis toplantısında dünyanın ikinci büyük ekonomisi için daha büyük riskler olacağı konusunda uyardı. Detaylar aşağıda;
Çin Başbakanı Daha Büyük Riskler Konusunda Uyararak Ekonomik Büyüme Hedefini Açıkladı

Çin Başbakanı Li Keqiang, Ulusal Halk Kongresi’nin açılış konuşmasında ülkenin daha kasvetli ve karmaşık bir çevreyle karşı karşıya kaldığı için Çin’i zorlu bir mücadeleye hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Ülkenin yıllık meclis toplantısındaki açıklamalarıyla dikkat çeken Li Keqiang, yaklaşık 3 bin kişiden oluşan bir heyete; “Zorlu bir mücadeleye tamamen hazırlıklı olmalıyız. Karşılaştığımız zorluklar hafife alınmamalı, güvenimiz zayıflamamalı ve işimize verdiğimiz enerjinin azalmasına izin verilmemeli.” dedi.

Neticede bu yılki toplantı Çin’in e büyük ticaret ortağı olan ve Çin’in ekonomisi ile finansal piyasaları üzerinde büyük bir baskı yaratan ABD’yle tarife gerginlikleri arasında geliyordu. Hazırlanmış sözlerde resmi bir İngilizce bildiriye göre Li, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için daha büyük risklerin olacağı konusunda uyardı. Çin içindeki ve dışındaki gelişmelerin analizinin bu yılki büyümenin sürdürülmesinde, daha kasvetli ve daha karmaşık bir çevre ile karşılaşacaklarını dile getirdi.

Çin Büyüme Hedefini Yüzde 6 ila 6.5 Aralığında Belirledi

Çin Büyüme Hedefini Yüzde 6 ila 6.5 Aralığında BelirlediÇin toplumunun farklı tabakalarından gelen delegelerin toplantısı tipik olarak bir tören niteliği taşırken, ülkedeki gerçek gücün Komünist Parti ile Başkan Xi Jinping önderliğindeki Politbüro Daimi Komitesi’nde yattığı aktarıldı. Yine de toplantı sırasında yapılan duyurular hükümet politikalarına bir miktar ışık tutabilirdi ki büyüme hedefi de bunlar arasındaydı.

Pekin geçen yıl 2019’da ekonominin daha yavaş büyümesini beklediğini duyurmuşken Çin Başbakanı bugün 2019’un resmi ekonomik büyüme hedefinin birçok iktisatçının beklentileri doğrultusunda yüzde 6.0 ila 6.5 arasında olacağını söyledi. Ayrıca 2 trilyon yuan tutarında vergi indirimi duyurdu. Geçen yıl Çin ekonomisi 1990’dan bu yana en düşüğünü kaydederek son 28 yılın en düşük seviyesiyle yüzde 6.6 büyümüştü.

Başbakan Li; “Ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskının zeminine karşı benimsediğimiz politika ve önlemler istikrarı beklentileri, istikrarlı büyümeyi ve yapısal düzenlemeleri garantiye almalı. Riskleri önlemeye ve kontrol etmeye çalışırken, hız ve yoğunluğu doğru yapmamız gerekiyor.” diyerek durumu açıkladı. J.P. Morgan piyasa stratejisti Tai Hui konuyla ilgili olarak Pekin’in ekonomik hedef aralığının makul olduğunu ve Çinli yetkililerin olgunluğunu yansıttığını söyleyerek yorum yaptı.

Bugünkü notunda Hui; “Büyüme hedefi, üst düzey yetkililerin Çin’in daha önce gördüğümüz gibi ekonomiye likidite akınından ziyade büyümeyi sürdürülebilir bir şekilde dengelemeye ihtiyacı olduğunu kabul etmelerindeki olgunluğu yansıtıyor. Yetkililerin ekonomik aktiviteyi artırmak ve başka bir borç yüklü patlama başlatmamak arasındaki dengeyi kurmaları gerekiyor. Onshore yatırımcılar son büyüme hedefini olumlu yönde almalı çünkü Ulusal Halk Kongresi’nde ele alınan küresel dalgalanmalar ve bazı yapısal değişiklikler göz önüne alındığında 2019’un 2018’den daha güçlü olmasını beklemek gerçekçi olmazdı.”

Çin Başbakanı Li Keqiang’dan Ticaret Açıklamaları

Çin Başbakanı Li Keqiang'dan Ticaret AçıklamalarıÇin Başbakanı Li Keqiang, meclis toplantısında ayrıca ABD ile ticaret savaşının Çin’deki ticari faaliyetler üzerinde olumsuz etkisi olduğu konusunda da uyardı. Sonuçta gerginlikler iki ülkenin birbirlerinin ürünlerine misilleme yaparak milyar dolarlık ek vergiler getirmesiyle yükselmişti. Ancak son gelişmeler, gerginliklerin yakında bitebileceği yönünde çözülebileceğine dair sinyaller veriyordu.

Salı günkü konuşmasında Çin Başbakanı, Pekin’in ekonomik küreselleşmeyi güvenceye alma taahhüdünü yineledi ve diğer ticaret anlaşmalarına ilişkin müzakereleri ilerletirken Çin-ABD ticaret görüşmelerini desteklemeye söz verdi. Bunu; “Taahhütlerimizi bağlılıkla yerine getiriyoruz ve yasal haklarımız ile çıkarlarımızı koruma konusunda kararlıyız” ifadeleriyle anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum