Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Bankaları Hızla Değer Kazanan Yuanı Dizginlemek için Bir Hamle Daha Yaptı

Edinilen bilgiye göre bazı Çin bankaları ülke para biriminin hızını kesebilmek için dolar ile takas yaparak, yuan borçlanmayı daha pahalı hale getirdi.
Çin Bankaları Hızla Değer Kazanan Yuanı Dizginlemek için Bir Hamle Daha Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgınının çıkış noktası olan Çin, kontrolü ele geçirirken ekonomik aktivitelerinde de toparlanmaya başladı. Dünyanın tamamında ikinci dalga yaşanmasına karşın, virüsün yayılma merkezi olan Çin 85 bin ile vaka sayısı bakımından 55. sırada bulunuyor.

Gösterdiği olumlu tablo ülke para biriminin güçlenmesine zemin hazırlarken, Çin ekonomi yönetimi yuanın güçlenmesini önlemek için önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Reuters’da yer alan bir habere göre Çin’de bazı bankalar yuanın hızla değer kazanmasını yavaşlatmak için ABD doları ile swap işlemi yaptı.
Dolar/Yuan Paritesi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar/Çin yuanı (USD/CNH) paritesi, yuanın değer kaybettiği durumlarda yükselip, değer kazandığı durumlarda düşüyor. Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere yüzde 0,33 ekside 6,70’e gerileyen parite, Çin yuanının ABD doları karşısındaki baskınlığını gösteriyor.

Parite 2018 yılının Temmuz ayından bu yana en düşük seviyelere gerilemiş durumda. Çin Merkez Bankası (PBOC), geçtiğimiz günlerde yuana karşı pozisyon almayı (açığa satmayı) pahalı hale getiren iki yıllık kurala son verdiğini duyurmuştu.

Elde edilen bir habere göre ise Çin’in önemli bankaları ülke para birimini dizginlemek amacıyla dolar ile takas işlemi yaptı. Bu işlemlerle yuanın değerini vadeli piyasalarda düşmesine neden olması ve yuan ile borçlanmayı daha pahalı hale getirmesi hedefleniyor. Kaynak bilgiye göre gece geç saatte yapılan işlemler, kara spot piyasasında gerçekleşti.

Analistler Çin’in koronavirüs salgınından hızla toparlanmasının ve yüksek getirili yatırımcıları çekmesinin yuanı desteklediğini belirtiyor.
Çin Ekonomik Büyüme
Kaynak: Investing

Güncel verilere göre Çin’de 85 bin 915 coronavirüs vakası tespit edildi. Ancak bunların 4 bin 634’ü hayatını kaybederken, 80 binden fazlası sağlığına kavuştu. Yani halihazırda mevcut enfekte hasta sayısı bulunmuyor. Son günlerde asemptomatik vakaların tespit edildiği söylense de rapor edilmiş bir sayı henüz bildirilmedi.

ABD’den sonra dünyanın en büyük ekonomisi olan Çin’de üçüncü çeyrekte gayrisafi yurt içi hasıla %4,9 oranında büyüdü. Diğer ülkeler sürekli zarar açıklarken, Çin iktisadi faaliyetlerde hızla toparlanma sağladı. Bu performansı ise yüksek getirili yabancı yatırımcıların gelmesine yardımcı oldu.

Fakat bu durum sağladığı avantaj kadar riskli durumlar da içeriyor. Ekonomistlere göre Çin yuanının yükselmesi ihracata ciddi şekilde zarar verebilir. Hong Kong’daki Mizuho Bank’ın Asya FX stratejisti Ken Cheung, haftaya yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin onshore ve offshore yuan işlemlerinde fiyatlandırmalarda oynaklık yaratabileceğini söyledi.

Donald Trump’ın Çinli teknoloji şirketleri için uyguladığı yaptırımlar ve bir türlü bitmek bilmeyen ticaret savaşı herkesin malumu. Bu nedenle başkanlık yarışını Joe Biden’ın kazanması daha ılımlı ticaret politikaları ve güçlü yuan anlamına geliyor. Öte yandan Trump’ın yeniden başkan seçilmesinin yuanın kazanımlarını silebileceğine yönelik öngörüler de mevcut.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu