Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in ABD’ye Tavsiyesi: Hatalarının Farkına Var ve Yanlış Yoldan Geri Dön

Para manipülasyonu iddialarını daha önce de reddeden PBOC, bugün kendini savunmaya devam ederek ABD’ye cevap verdi. İşte detaylar;
Çin’in ABD’ye Tavsiyesi: Hatalarının Farkına Var ve Yanlış Yoldan Geri Dön
Yorum

Çin Merkez Bankası, suçlamanın ciddi olduğunu, uluslararası mali düzene zarar verdiğini ve daha fazla piyasa kargaşasını riske attığını söyleyerek ABD Hazine Bakanlığı’nın kendisini para manipülatörü olarak tanımlamasını sert bir şekilde reddetti.

Manipüle suçlamalarını ısrarla reddeden PBOC yuanı dengelemek için çabalarken, bugün kurumdan gelen yeni açıklamaların gerilimi artıracak nitelikte olması dikkat çekti.

ABD Hazine Bakanlığı, Pazartesi günü Çin’i yuan ve dolar kurunu kasıtlı olarak uluslararası ticarette haksız rekabet avantajı elde etmek amacıyla etkilemekle suçlamıştı.

Çin’in ABD’ye Manipülasyon YapmıyoruzPBOC ise devalüasyon iddialarını reddetmiş, kurdaki dalgalanmanın piyasa tarafından yönlendirilip belirlendiğini söylemişti. 2008’den bu yana dolar karşısında ilk kez 7 seviyesini kıran yuan, bir anda tüm dünyanın gündemine oturmuş, uzmanlar ABD ile Çin arasındaki yükselen kavgaya para birimleri de girdi şeklinde yorumlarda bulunmuştu.

Gelişmeler üzerine açıklama yapan PBOC bugün ABD’nin gerçekleri göz ardı ettiğini belirterek; “ABD Çin’i para manipülatörleri etiketiyle makul olmayan bir şekilde iliştirdi ki bu başkalarına ve kendine zarar veren bir davranış” dedi.

Çin tarafının buna şiddetle karşı çıktığını aktaran PBOC, bunun yalnızca uluslararası finansal düzene ciddi şekilde zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda piyasadaki kargaşayı tetikleyeceğini belirtti.

PBOC: ABD’nin Para Manipülatörü Etiketi Finansal Düzene Zarar Verecek ve Kaosa Yol Açacak“Aynı zamanda uluslararası ticareti ve küresel ekonomik toparlanmayı da büyük ölçüde engelleyecek ve sonunda bundan zarar görecektir. ABD’nin bu tek taraflı hareketi, ayrıca döviz kuru konusundaki küresel çok taraflı fikir birliğini baltalıyor ve uluslararası para sisteminin istikrarlı bir şekilde çalışması üzerinde ciddi olumsuz etkileri var.” ifadelerini de ekledi.

Bunun yanında PBOC ABD’ye, uçurumun öncesinde dizginleri kontrol altına alması, hatalarının farkına varması ve yanlış yoldan geri dönmesi için tavsiye verdi. Pekin’in, dünyanın en büyük ekonomisi ile olan ticaret sürtüşmeleriyle baş etmek için yuanı kullanmadığını ve kullanmayacağını da vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu