Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, İyi Niyet Göstergesi Olarak ABD’den Tarım Ürünü İthal Etmeyi Düşünüyor!

Ticaret savaşı görüşmelerinden önce ABD'den tarım ürünleri ithal etmeyi düşünen Çin, bunu karşı tarafta iyi niyetli bir izlenim yaratmak için kullanabilir.
Çin, İyi Niyet Göstergesi Olarak ABD’den Tarım Ürünü İthal Etmeyi Düşünüyor!
Yorum

Soluksuz ilerleyen ABD-Çin ticaret savaşında tarafların karşılıklı görüşme gerçekleştirme kararı almasıyla ortam az da olsa sakinleşti. Çin, Ağustos ayında ABD’den gerçekleştirmeyi durdurduğu tarım ithalatına dair yeni bir adım attı. ABD ile görüşmelerin bir yere varamaması sonucu geçen ay böyle bir karar alan Çin, şimdi yeniden ülkeden tarım ürünü ithal etmeyi düşünüyor.

Çin’in bu adımı ABD’li üst düzey temsilciler ile yüz yüze gerçekleştireceği görüşmelerden hemen önce geldi. Çin, karşı tarafta iyi niyetini göstermek amacıyla aldığı bu karar kapsamında bazı firmaların ABD’den ürün alması konusunda tolerans gösterecek.

Edinilen bilgiye göre Çin söz konusu ithalatını henüz yapmadı ve bu faaliyetin hacmine yönelik net bir karara varabilmiş değil.

Çin Henüz İthalat YapmadıABD’den bazı tarım ürünlerinin ithalatına izin verecek olan Çin’in bu kararını etkileyecek ürünlerin soya fasulyesi ve domuz etini de içerdiği öğrenildi.

Diğer taraftan attığı tweetlerle sürekli gündemde kalmayı başaran Trump, kısa zaman önce 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan %25 ek gümrük vergisinin %30’a çıkarılması tarihinin iki hafta ileriye atıldığını belirten bir paylaşım yapmıştı.

Trump’ın aldığı erteleme kararı hem ABD hem de Çin’in görüşmeler için istekli olabileceğini düşündürdü.

Trump Erteleme Kararı AldıGeçtiğimiz yıl birçok ABD ürününe %25 ek vergi uygulama kararı alan Çin, önceki gün muafiyet sağlayacağı ürünleri açıkladı. Fakat ülkenin muaf tuttuğu ABD ürünleri arasında mısır, soya fasulyesi ve domuz eti bulunmadı. Çin ticaret savaşının yarattığı negatif etkileri azaltmak amacıyla böyle bir karar alırken, muafiyet listesine farmasötik ve motor yağı da dahil edildi.

İki taraf arasındaki çekişmede son hamle 1 Eylül’den itibaren alınan karşılıklı ek vergi uygulamaları olmuştu. Ayrıca ABD’den gelen açıklama 1 Kasım’dan itibaren yeni tarifeler uygulanacağını belirtti. Taraflar arasında uzlaşma sağlanamazsa 15 Aralık’ta bir kez daha karşılıklı olarak gümrük vergisi artışına yönelecekler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu