Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Elindeki ABD Hazine Tahvillerini Azaltarak 1,12 Trilyon Dolara Düşürdü

Çin'in sahip olduğu ABD hazine tahvillerini satıp satmayacağı merak edilirken, küçük bir hamle geldi ve iki yılın en düşük seviyesi kaydedildi.
Çin Elindeki ABD Hazine Tahvillerini Azaltarak 1,12 Trilyon Dolara Düşürdü
Yorum

ABD ile olan ticaret gerilimi arttıkça Çin Hazine mal varlıklarını Mart ayında yaklaşık iki yılın en hızlısına işaret edecek şekilde azalttı. ABD hazine tahvillerinin en büyük yabancı sahibi olan Çin, 20,5 milyar dolarlık tahvili elden çıkartarak, toplam değeri 1,12 milyar dolara düşürdü.

Bu hareket, iki tarafın uzun vadeli bir ticaret anlaşması imzalayamaması ve bunun yerine tarifeleri artırmasının ardından geldi.

Sonuçlar Tarife Artışı Sonrası GeldiBazıları için Çin’in elindeki ABD tahvili miktarını azaltmasını, savaşı bitirecek bir hamle olarak görüyordu. Ama böyle bir karar alınıp alınmayacağı tam olarak kestirilemiyordu. Bugün edinilen bilgilerden Çin’in Mart ayında ABD hazine tahvillerinin bir kısmını sattığı anlaşıldı.

Verinin elde edildiği son ay olan Mart ayının sonundaki 1 yıllık dönemde, Çin’in ABD hükümeti tahvil ve bonoları yüzde 5,6 oranında düşüş ile 67,2 milyar dolara geriledi. Toplam, 2012’deki zirveden bu yana yaklaşık 200 milyar dolar düştü ve şimdi UBS’ye göre; önceki ABD tahvillerinin yüzde 7’sini temsil ediyor.

Çin ulusunun hazine tahvili satın almadığı veya doğrudan satış yapma tehdidi, tahvil piyasasını daha önce sarsmıştı.

Çin Daha Önce de Tahvil Piyasasını EtkilediÇin’in alabileceği her türlü cezalandırma eylemine ek olarak, para birimini savunmak amacıyla sahipliğini azalttığı düşünülüyor. Ama bu hareketin etkisinin ne olacağı belirsiz. UBS azalmanın aşamalı olması durumunda, 10 yıllık hazine veriminde en fazla 0,4 puan değerinde bir artışa neden olabileceğini tahmin ediyor.

UBS stratejisti Chirag Mirani, “Çin’in hazine satışlarının, riskten kaçınan bir küresel ortamın nedeni veya etkisi olabileceği ölçüde, özel yatırımcıların hazine alımlarını artırmaları durumunda, hazine getirileri üzerindeki olumlu etki tahmin edilenden daha küçük olabilir,” dedi.

Çin’in toplam ABD borçlanma araçlarının diğer küresel hükümete oranla payı, Haziran-2006’dan bu yana en düşük seviye olan yüzde 17,3’e geriledi.

Çin'deki Tahvil Sayısı DüştüJaponya 1,08 trilyon dolar ile ikinci sırada yer alırken, İngiltere 317,1 milyar dolar ile üçüncü sırada bulunuyor. ABD borçlanma araçlarının yabancı devlet mülkiyeti, hükümetin toplam borcunun şişmeye devam etmesi ve şimdi 22 trilyon doların üstüne çıkmasıyla bir yıl öncesine göre yüzde 4 artışla 6,47 trilyon dolar olarak kaydedildi. Yabancılar varlıklarını 23,9 milyar dolar artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu