Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin ile ABD 15 Aralık Öncesinde Bir Son Dakika Anlaşması Yapabilir

ABD ile Çin’in Pazar gününden önce bir tür ticaret anlaşması yapacağı ve bunun finansal piyasaları yükselteceği söylendi.
Çin ile ABD 15 Aralık Öncesinde Bir Son Dakika Anlaşması Yapabilir
Yorum

Bazı analistler, ABD ile Çin’in muhtemelen tarifelerin uygulanmaya başlayacağı Pazar gününden önce bir tür ticaret anlaşması yapacağı ve bunun finansal piyasaları yükselteceğini söyledi. Slatestone Wealth piyasa stratejisti olan Kenny Polcari, “Cumartesi gecesi bir anlaşma hakkında bir son dakika duyurusu yapılacak” dedi.

ABD ile Çin’in orta ya çıkıp, bir anlaşmaları olduğunu ve ince detaylar üzerinde çalıştıklarını ve iyi niyet gösterisi olarak bu tarifeleri uygulamayacaklarını söyleyeceklerini ve piyasaların ralli yapacağını da ekledi.

Standard Chartered Bank’tan Eric Robertson da piyasaların halihazırda bir tür birinci aşama anlaşmanın imzalanacağını beklediğini vurguladı.

Eric Robertson Piyasalar Anlaşma Bekliyor Pazar gününe kadar birinci aşama anlaşma olmasa bile her iki tarafın da muhtemelen ticaret anlaşması açısından bekleme pozisyonunda olduklarını belirteceklerini öne sürdü ve şöyle konuştu:

“Görebildiğiniz şeyin şunlarla benzer şeyler olacağını düşünüyorum: Hala müzakere ediyoruz, son adımdayız, kaleme almak için bekliyoruz, tarifeler on beşinde yürürlüğe girecek ancak önümüzdeki altı ay boyunca bunlardan herhangi bir gelir elde etmeyeceğiz.”

ABD ile Çin’in birinci aşama anlaşma imzalanana kadar beklemede olduklarını göstermelerinin pek çok yolu olduğunun üzerini çizdi.

Çin ile ABD Son Dakika Birinci Aşama Anlaşma DBS analistleri de Çarşamba günkü notlarında, iki ülkenin de birinci aşama ticaret anlaşması için nihai bir tarih vermekten uzaklaştıklarını anlattı. “ABD, Çin’in ABD tarım ürünleri alımları karşılığında mevcut tarifeleri geri almak için Çin’in şartını yerine getirme konusunda isteksiz. Tarifeleri ertelemek için verilen son karar ABD Başkanı Donald Trump’ın takdiridir.” dedi.

Singapurlu DBS, hem ticari görüşmeleri hem de tarifeleri ertelemenin Çin yuanını, dolara karşı 7 ile 7.10 arasında sabit tutacağını da öngörüleri arasına ekledi. Diğer taraftan edinilen bilgilere göre Çinli yetkililer, tarifelerin ileri bir tarihe atılabileceğini iddia etti. Tarihin 15 Aralık sonrasına ertelenmesinin ABD-Çin müzakerelerine yardımcı olabileceği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu