Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

China Ding Yi Feng’in Hisse Senetleri İşlemlere Açıldığı İlk Gün %93 Geriledi

Çinli şirketin hisse senetleri uzun süre askıda kaldıktan sonra yeniden işlemlere açıldı. İşlemlere açıldığı ilk gün ise rekor düzeyde düşüş gösterdi.
China Ding Yi Feng’in Hisse Senetleri İşlemlere Açıldığı İlk Gün %93 Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalardaki negatif hava bugün de devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın azil sürecine ilişkin gelişmelerle, Çin’deki virüs salgını hisse senetlerini aşağı çekti. Son verilere göre Çin’de yeni koronavirüs bulaşan kişi sayısı 571’e ulaştı. Hong Kong’da işlem gören Çin şirketi China Ding Yi Feng‘in hisse senetleri ise %93 oranında düşüş sergiledi.

Varlıklarını donduran yatırım şirketinin hisseleri on aydır askıda duruyordu.

Asya Borsaları Virüs TedirginliğiDün işlemlere açılan hisseler, açıldığı ilk gün %93 oranında gerilerken, %8.500’lük kazancının da çoğunu geri verdi. Şirket hisseleri 1.60 Hong Kong dolarına kadar düşerek, piyasa değerinden 25 milyar dolarlık kayba uğradı. Bu miktar 3.2 milyar ABD dolarına denk geliyor.

Asya borsalarında ise virüs tedirginliğinin etkileri sürüyor. Çin’de koronavirüs bulaşan kişi sayısı 571, bunlarla temas edenler ise 5.897’ye yükseldi. Virüs taşıyıcı kişilerle temas edenlerin 4 bin 928 tanesi müşahede altına alındı. Bu sayı bir gün öncesinde 1394 seviyesindeydi. Ülkede virüs salgınını kontrol altına alma çabaları devam ediyor.

Hong Kong ise Wuhan’a hızlı tren bilet satışlarının durdurulduğu öğrenildi. Topix Endeksi %0,8 düşüşle 1.730,55 puana, Hong Kong Hang Seng Endeksi %2,2 düşüşle 27.713,00’a, Şanghay Bileşik Endeksi %3,20 kayıpla 2.960,96 puana ve Güney Kore Kospi Endeksi %1’e yakın düşüşle 2.245,82 puana geriledi.

New York Borsası’nda işlem gören hisse senetlerinin 1430 tanesi değer kaybetti.

New York Borsası KarışıkABD’de Başkan Trump’ın ilk duruşması takip edilirken, borsalar karışık seyretti. Dow Jones Endeksi %0,03 düşüşle 29.186,27 puana gerilerken, S&P 500 Endeksi %0,03 kazançla 3.321,75 puana, Nasdaq Endeksi ise %0,14 değer kazancıyla 9.383,77 puana yükseldi.

Endeksleri yukarı çeken en önemli etken teknoloji şirketlerinin hisse senetlerindeki artış oldu. Geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapılan açıklamada, ABD ile internet devlerine uygulanan vergilerin kaldırılacağı ve dijital ateşkesin sona ereceği bilgisi verilmişti. Bu açıklama teknoloji hisselerini destekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu