Paylaşım

Çeyrek Altın 331 Lira ile Tarihinin En Yüksek Seviyesini Gördü


 

Kurdaki yükseliş altın fiyatlarına da yansıdı. Altının gram fiyatı 202 lirayı geçerken, bir çeyrek 331 liradan alıcı buldu. 23 Mayıs 2018 tarihli altın fiyatları haberimizde...

Altın fiyatları da döviz kurlarındaki rekorlara eşlik ediyor. Dolar güne 4,75’ten başladıktan sonra hızlandı ve 4,93 lira tarihi zirveyi gördü. Saat 11:50 itibariyle ise 4,8527 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru 5,68 ile zirve yolculuğunu sürdürüyor.

Çeyrek altın 331 lira ile rekor kırarken, şu dakikalarda 321 liradan alıcı buluyor.

Altının gramı dün öğleden sonraki işlemlerde 193 liranın üzerine çıkmıştı. Dolar kurundan bulduğu destekle alış ağırlıklı seyretti ve günü %1,93 değer kazancıyla 193,8 liradan tamamladı. Bu sabah ise 202 lira ile tarihi zirveyi gördü. Şu dakikalarda ise; gram altın 201, çeyrek 321, yarım 640, tam 1.295 ve Cumhuriyet 1.274 liradan alıcı buluyor. Kapalıçarşı’da 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 183 liraya yükseldi.

Ons altın ise aynı dakikalarda 1.293 dolar ile yukarı yöndeki seyrini sürdürüyor.

Düğün sezonun yaşandığı yaz aylarında, birçok kişinin canını sıkan altın fiyatlarında döviz kurlarındaki rekorların etkisi yoğun bir şekilde hissediliyor. Piyasalar Merkez Bankası’ndan gelecek girişimleri beklerken, uzmanlar dolardaki bu yükselişin asıl nedenlerini değerlendiriyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

Bunlar arasında; Türkiye’nin ABD ve AB ile sorunlu ilişkileri, ülkedeki hukuk sisteminin bozulması, yatırım ortamının kötüleşmesi, ekonomiye dair beklentilerin negatif olması, şirketlerin dev boyuta ulaşan dış borçları, yüksek enflasyon ve Merkez Bankası’nın buna müdahale edememesi, yine Merkez’in faiz artırımı yapmayacağı algısının yaygınlaşması, yaklaşan seçime yönelik belirsizlik ve ABD tahvil faizlerinin yüksek seyretmesi gösteriliyor.

Bunların yanında elbette doların küresel anlamda güçlü seyri, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu kırması ve olumsuz yorumları da liranın diğer para birimlerinden negatif ayrışmasında en büyük etkenlerden.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın