Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çelik Ürünleri İhracatı Ocak’ta %5,5 Azalışla 1,3 Milyar Dolara Geriledi

TÇÜD verilerine göre yılın ilk ayında ham çelik üretimi %17,3 artarken, ihracatta %5,5 oranında düşüş oldu.
Çelik Ürünleri İhracatı Ocak’ta %5,5 Azalışla 1,3 Milyar Dolara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nin (TÇÜD) 2 Mart 2020 tarihli basın bültenine göre Ocak ayında ham çelik üretiminde ve tüketiminde artış oldu. Ocak 2020 dönemi verilerine göre ham çelik üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %17,3 oranında artışla 3 milyon tona ulaştı.

Söz konusu dönemde nihai mamul çelik tüketimi yıllık bazda %58,2 artışla 2,7 milyon ton oldu. Bu artışta yılın son aylarında toparlanmaya başlayan yurt içi çelik tüketiminin etkisi oldu.

Çelik ürünleri ihracatı Ocak ayında değer bazında %5,5 oranında düşüş gösterdi.

Çelik İhracatıSöz konusu azalışla birlikte çelik ürünleri ihracatından elde edilen gelir 1,3 milyar dolara geriledi. Öte yandan miktar bazında %0,6’lık artışla 1,9 milyon ton seviyesi kaydedildi. Yılın ilk ayında ithalat 2019’un aynı dönemine kıyasla miktar açısından %48,6 arttı ve 1,4 milyon ton oldu.

Değer bakımından ise %17,7’lik artışla 950 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Geçen yılın aynı döneminde %172 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı %138’e geriledi.

Dünya Çelik Derneği tarafından açıklanan verilere göre dünya ham çelik üretimi Ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2,1 artışla 154 milyon tona ulaştı. Bu miktar; Çin’de %7,2 artışla 84 milyon ton, Hindistan’da %3,2 azalışla 9,3 milyon ton, Japonya’da %1,3 artışla 8,2 milyon ton olarak gerçekleşti.

Türkiye Ocak ayındaki 3 milyon ton ham çelik üretimi ile İran’dan sonra üretimi en çok artıran ülke oldu.

Türkiye Çelik Üretimiİran’daki üretim yıllık bazda %47 artarak 2,9 milyon tona yükseldi. Dernek tarafından yapılan açıklamada, çelik üretiminin geçen yılın Nisan ayında gerçekleşen %2,6 oranındaki artıştan bu yana ilk defa %17,3 oranında arttığı belirtildi.

2019’un Ocak ayında %19,4 oranında düşüş olduğu hatırlatılırken, son açıklanan artışın baz etkisinden kaynaklandığı ifade edildi.

Geçen yılın son aylarında çelik tüketiminde hızlı artış olduğu belirtilirken, “Yurt içi tedarik ile değil, ithalat yoluyla karşılanması eğiliminin, Ocak ayında da devam ettiği gözlenmekte ve Aralık ayında %100,6 oranında artmış bulunan ithalatın, Ocak ayında %48,6 oranında artış göstermesi, ciddi rahatsızlığa yol açmaktadır.” açıklamasına yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu