Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cathay Pacific, Hong Kong Protestoları Ortasında Zayıf Kasım Verisi Açıkladı

Cathay Pacific, Hong Kong protestoları devam ederken gelecek yıl kapasiteyi azaltacak
Cathay Pacific, Hong Kong Protestoları Ortasında Zayıf Kasım Verisi Açıkladı
Yorum

Cathay Pacific hisseleri, kentin amiral gemisi hava yolu şirketinin kasvetli bir ay daha kaydetmesi ve gelecek yıl kapasiteyi azaltacağını açıklamasının ardından Çarşamba günü Hong Kong’da yüzde 1.6 oranında düştü. Ancak sonrasında tersine döndü ve en son yüzde 0.2 civarında artış kaydetti.

Sonuçta şirket hala Asya’nın finans merkezinde aylardır devam eden protestoların üstesinden gelmeye çalışıyor ki Cathay kargaşaya en savunmasız olanların başında geliyor. Çünkü süregelen protestolar, turistleri engelliyor ve bu durum da hava yolu sektörü üzerine büyük baskı uyguluyor.

Baskıyı gözler önüne seren Cathay, Salı günü öğleden sonra Hong Kong’a gelen trafiğinin Kasım ayında bir yıl öncesine göre yüzde 46 oranında düştüğünü açıkladı.

Cathay Pacific Kasım Gelen Trafik Düştü Havayolu ve bölgesel uçuşları gerçekleştiren iştiraki Cathay Dragon, aynı zamanda geçen ay bir yıl önceye kıyasla yüzde 9 daha az yolcu taşıdı. Bunun yolcu talebinin düştüğü dördüncü ay olması ayrıca dikkat çekti. Cathay Pacific’in müşterisi ve ticari sorumlusu Ronald Lam, Hong Kong Borsası’na yapılan bildiride; “Kasım, hem Cathay Pacific hem de Hong Kong için çok zor olmaya devam etti, seyahat duyarlılığı hala zayıf” dedi.

Şirket gelecek yılki koltuk kapasitesini de yüzde 1.4 azaltmaya karar verdi ki orijinal plan, kapasiteyi yüzde 3.1 artırma yönündeydi.

Cathay Pacific Koltuk Sayısı Azaltacak Lam, bunun Cathay’in uzun zamandır boyutunu ilk kez azaltması olacağını vurguladı. Nihayetinde 2019, Cathay için çok kötü bir yıl oldu. Hava yolunun Çin devlet medyası tarafından yoğun bir şekilde eleştirildiği dönemde CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı John Slosar’ı kaybeden Cathay Pacific hisseleri Nisan’da çıktığı yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 20 oranında düştü.

Düşüşteki en büyük etken ise hava yolu ve seyahat endüstrisine ağırlık veren Hong Kong protestoları oldu. Siyasi kriz, zayıf ekonomik görünüm ve ABD-Çin ticaret savaşı da dahil olmak üzere kentin halihazırda karşılaştığı sorunları bir araya getirdi ve ekonomiyi resesyona soktu.

Cathay’dan daha küçük bir havayolu şirketi olan Hong Kong Airlines, bu ayın başlarında finansal zorluklar nedeniyle uçuş lisansını neredeyse kaybediyordu. Ve Pazar günü Hong Kong Uluslararası Havaalanı, havalimanından geçen yolcu sayısının Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 16.2 oranında düştüğünü belirtti. Yüzde 16’lık oranın bir milyondan fazla insana tekabül ettiği eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu