Yatırım yapmaya başla!

Bill Gates’in de Hissedar Olduğu Şirket, Karbondioksiti Yakıta Çevirmenin Ucuz Yolunu Buldu!

Hissedarlar arasında Bill Gates’in de bulunduğu temiz enerji şirketi Carbon Engineering, karbondioksiti yakıta çevirmenin ucuz bir yolunu buldu. Detaylar şöyle;
Bill Gates’in de Hissedar Olduğu Şirket, Karbondioksiti Yakıta Çevirmenin Ucuz Yolunu Buldu!

Bill Gates’in de hisse sahibi olduğu Kanadalı temiz enerji şirketi Carbon Engineering’in duyurusu gündemde büyük yankı uyandırdı çünkü şirket karbondioksiti yakıta çevirmenin ucuz bir yolunu bulduğunu açıkladı.

Günümüzün en büyük problemleri arasında yer alan hava kirliliğine de iklim değişikliğine de çare olabileceği düşünülen teknik, dün bilim dergisi Joule’de yayımlandı. Atmosferden karbondioksiti çekerek bunu LPG, dizel, jet yakıtına dönüştürebilen teknik; Harvard Üniversitesi’nin araştırmacılarıyla birlikte geliştirildi.

Carbon Engineering’in kurucusu Harvard Üniversitesi profesörü David Keith yaptığı açıklamada projenin özelliklerinden gururla bahsetti.

Carbon Engineering Karbondioksiti Yakıta Çevirmenin Ucuz Yolunu Buldu!Karbondioksiti doğrudan havanın içinden çeken sistemde, güneş ya da rüzgar gibi yenilebilir enerjinin kullanılabileceğini söyleyen Keith, tekniğin tamamen doğa dostu bir şekilde çalıştığını vurguladı. Tüm bunların yanında; sistemin mali yönünün de fazlasıyla uygun olduğunu dile getirdi.

Nitekim 1 ton karbondioksite teoride 1000 dolar maliyet çıkartan projenin, karbondioksiti yakıta çevirebilmesi nedeniyle rakamı 94 dolara çekebileceği belirtildi.

Carbon Engineering Karbondioksiti Yakıta ÇeviriyorSonuçta; sistemin bir yandan çevreyi temizlerken bir yandan da çevre dostu yakıt üretebilmesi büyük takdir topladı. Karbondioksiti yakıta çevirmenin eski yöntemlere kıyasla çok daha ucuz olması projeyi daha da dikkat çekici hale getirdi.

Carbon Engineering’in kurucusu Keith de bu durumu “şimdiye kadar yapılan araştırmalar, DAC teknolojisini kullanarak atmosferden 1 ton karbondioksit toplamanın maliyetinin 600 dolar olacağını gösteriyordu fakat şimdi elimizde DAC’ın bunu 100 dolardan daha ucuza yapabileceğini gösteren veriler ve mühendislik var” dedi.

Ayrıca Keith daha önce verdiği bir röportajda; projenin endüstriyel ölçekte bir versiyonunu kurmak için fon aradığını dile getirmişti.

Carbon Engineering Kurucusu AçıklamalarıBill Gates gibi daha birçok yatırımcının destek verdiği şirketin 2009 yılında kurulduğunu ve Squamish’te bulunan pilot alanda 2015’ten bu yana karbondioksit ayrıştırdığını, 2017’den bu yana da karbondioksitten yakıt ürettiğini belirtelim. Son olarak; aşağıya da Carbon Engineering’in çalışma sistemi hakkında fikir edinebileceğiniz videoyu bırakalım.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum