Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Capital Economics: Gelişen Piyasalar İçinde En Kötü Performansı TL Gösterebilir

Gelişmekte olan ülke piyasalarını değerlendiren Capital Economics, yıl sonuna kadar dolar karşısında en kötü performans gösterenlerin, Türk lirası ve Arjantin pezosu olacağını öngördü.
Capital Economics: Gelişen Piyasalar İçinde En Kötü Performansı TL Gösterebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Capital Economics gelişen piyasalara ilişkin raporunu yayımladı. Raporda Çin’de ortaya çıkan virüsün küresel ekonomi üzerindeki etkileri başta olmak üzere gelişen piyasalar için enflasyon, para politikası ve para birimleri gibi tahminlerde bulunuldu.

Kurum analistleri yaptığı değerlendirmede yıl sonuna kadar gelişen ülke para birimleri arasında en kötü performansı Türk lirası ve Arjantin pezosundan beklediğini açıkladı.

2020 sonuna kadar gelişen ülke para birimlerinin çoğunun dolar karşısında %5 değer kaybetmesi öngörülüyor.

Gelişen Ülke Paralarının Dolar Karşısındaki DurumuCapital Economics gelişen piyasalar hakkında hazırladığı raporunda Aralık ayında Şili pezosunun gelişen piyasa para birimleri arasında en kötü performans gösteren olduğu açıklandı. Yıl sonuna kadar ise Türk Lirası ve Arjantin pezosundan beklentilerin düşük olduğuna dikkat çekildi.

Şu dakikalarda Arjantin pezosu ABD doları karşısında en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi konumunda. Dolar/TL paritesi saat 11:16 itibarıyla 5,937’ten işlem görüyor. Geçen haftadan bu yana dar aralıkta hareket eden kur, Salı günü açılışın ardından 5,92 ila 5,94 arasında seyretti.

Ünlü Menkul Değerler kurda bu hafta açıklanacak FED toplantısı ve enflasyon raporunun belirleyici olacağını bildirdi. 5,95 direncinin aşılması durumunda 5,97 ve 6,00 lira seviyelerinin olası olduğu vurgulandı.

Gelişen ülke merkez bankalarının para politikalarında daha fazla gevşeme yapmayacağı tahmin edildi.

Merkez Bankaları Daha Fazla Gevşeme YapmayacakTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 16 Ocak toplantısında politika faizinde 75 baz puan indirim uygulayarak %11,25 seviyesine çekti. Capital Economics Hindistan, Türkiye ve Brezilya dahil olmak üzere gelişen ülke merkez bankalarının enflasyonda hedefine ulaştığını bu nedenle yıl sonuna kadar para politikasında daha fazla gevşemeye gitmeyeceklerini öngördü.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül virüs hakkında da değerlendirmede bulunan kurum analistleri bu olumsuz gelişmenin ülke gayrisafi yurt içi hasılasını yılın ilk çeyreğinde negatif etkileyeceğini belirtti.

Bunun yanında Tayland ve Hong Kong gibi diğer Asya ülkelerinin de turizm açısından olumsuz etkileneceğini ifade edildi. 2003 yılında yaşanan SARS salgınının hatırlatıldığı raporda, o dönemde Çin’de perakende ve ulaşımın en büyük darbeyi alan sektörler olduğu ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu