Yatırım yapmaya başla!

Canlı Hayvan İthalatı %4581 Artışla Rekor Kırdı!

Et ve Süt Kurumu'nun hazırladığı rapora göre; 2017 yılında canlı hayvan ihracatında sıfır çekilirken, ithalatta rekor kırıldı. Detaylar şöyle...
Canlı Hayvan İthalatı %4581 Artışla Rekor Kırdı!

Özellikle bu yıl canlı et pazarında yaşanan gelişmeler ve yüksek fiyatlar gündemden hiç düşmedi. Et fiyatlarının düşürülmesi için dönem dönem bazı atılımlar yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et ithalatının 2023 yılında sona ereceğini söyledi fakat Et ve Süt Kurumu tarafından elde edilen veriler bu durumun çok ötesinde bir tabloyu ortaya koydu. Ekonomistler Türkiye’nin izlediği yanlış politikalar nedeniyle ihracatta sıfır, ithalatta rekor seviyelere gelinmesini değerlendirdi.

Et ve Süt Kurumu 2017 Yılı Sektörel Değerlendirme Raporu‘nu yayımladı.

Buna göre; küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan ihracatı tamamen sıfırlandı, küçükbaş canlı hayvan ithalatı %4581, büyükbaş hayvan ithalatı %72 artış gösterdi. Kasaplık ithalatı büyükbaş için %397, damızlık küçükbaş ithalatı için %757 oranında gelerek tarihinin en yüksek seviyelerini gördü.

Raporda Amerika, Brezilya ve Arjantin’in et üretimini artırdığı, Türkiye’nin ise rekor ithalat oranı ile üretimi düşürdüğü ortaya çıktı.

Büyükbaş et üretiminde dünya geneline bakıldığında ABD, Arjantin ve Brezilya’nın etkisiyle 2017 yılında 62 milyon tona ulaşıldı. Brezilya’daki üretim artışında en önemli faktör, ülke ekonomisinin toparlanma göstermesi ve buna bağlı olarak iç talebin yükselmesinin olduğu bildirildi.

CANLI SIĞIR FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Arjantin’de ise ihracat vergilerinin ve para liberalizasyonunun kaldırılması ile ihracatın arttığı görüldü. Güney Afrika ve Avustralya’da etkisini gösteren kuraklık, özellikle büyükbaş et üretiminin düşmesine sebep oldu. Bu bölgelerde yaşanan olumsuz iklim koşulları, tarımsal emtia fiyatlarının yükselmesine sebep olmuştu.

Türkiye’de kırmızı et üretimi 2017 yılında, bir önceki yıla göre %4 düşüşle 1 milyon 126 bin tona geriledi.

Rapora göre; Türkiye hayvancılığının hemen her alanda ithalatta rekor kırdığı görüldü. 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla, kesilen hayvan sayısı sığırda %7,6 düşüşle 3 milyon 600 bin, mandada %308,5 artışla 6 bin 123, koyunda %26 artışla 5 milyon 134 bin ve keçide %17,8 artışla 2 milyon 68 bin olarak gerçekleşti. Büyükbaş et üretimi %7 gerileme ile 988 bin ton olurken, küçükbaşta %21 artışla 137 bin ton üretim gerçekleşti.

2017 yılında, Türkiye’de canlı büyükbaş ve küçükbaş ihracatının hiç yapılmadığı belirtildi.

Söz konusu alanlarda ihracat sıfır olurken, uzmanlar Türkiye’nin sahip olduğu avantajları kullanmayarak ithalatta ısrar etmesi ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini belirtti. Yanlış politikaların Türkiye’yi getirdiği şu noktada, sıfır ihracat ve rekor ithalata ulaşılırken, Brezilya gibi ülkelerin hayvancılıkta sahip olduğu avantajları doğru kullanarak, zirveye tırmandığı hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum