Yatırım yapmaya başla!

Bütçe Akaryakıtta 6 Ayda 8.3 Milyar TL Katkı Elde Etti

Akaryakıt bütçeye 6 ayda toplam 8.3 milyar TL katkı sağladı. Son zamanlarda zamlarla zirve yapan fiyatlarda indirime gidildi.
Bütçe Akaryakıtta 6 Ayda 8.3 Milyar TL Katkı Elde Etti

Yurt içinde Mayıs ayına kadar akaryakıt fiyatlarına üst üste zamlar yapılmıştı ve yapılan zamlara kaynak olarak kurdaki artış ve petrol fiyatlarındaki yükseliş görülmüştü. 

Zamların pompaya yansıtılmadan önce bütçeden ödenmesine karar verilmişti ve 6 aylık zaman diliminde akaryakıta yapılan zamlar ÖTV’den karşılanmıştı.

Bütçeye Akaryakıttan 8.3 Milyar TL

Bütçe Akaryakıttan 6 Ayda 8.3 Milyar TL Katkı SağladıEnerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, belirtilen süreden bugüne kadar topalda 8.3 milyar TL olacak şekildeki rakamın ÖTV’den karşılandığını duyurdu. Toplamda 8.3 milyar TL; 6 miyar 319 milyon TL’si motorinden, 1 milyar 478 milyon TL’si LPG’den ve 541 milyon TL’si benzinden olacak şekilde açıklandı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, bugün itibariyle geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 19 kuruş indirime gidildiğini açıkladı. Dağıtım fiyatlarının illere göre değişkenlik göstermesi nedeniyle 3 büyük kentte son indirimin ardından değişim İstanbul için litresi 6,58 TL olan benzin 6,39 TL’ye, Ankara için litresi 6,69 TL olan benzin fiyatı 6,50 TL’ye, İzmir için litresi 6,68 TL olan benzin fiyatı 6,49 TL inecek.

Petrol fiyatları 4 Ekim’deki zamlarla birlikte zirvesini görmüş ardından, ABD’nin İran’a olan yaptırımları, stoklardaki artan seviyeler ve üretici ülkelerin arz azaltımına gitmesi kaynaklı riskler başlığında incelenmişti. Küresel büyümelerde beklentilerin altında gerçekleşen rakamların talebe olan negatif yansıması ile %20 değer kaybeden petrol fiyatları daha önce incelediğimiz emtia yatırımı alanında ayı piyasalarında hareket etmişti.

WTI ve Ham Petrol’e Bakış

Petrol İşlemlerinde Hafif Primlenmeler GörüldüSon dönemde sert değer kaybeden petrol fiyatlamalarında dün pozitif kapanış gerçekleşti. Aktif vadeli WTI petrol kontratı 57,20 seviyesine kadar %1.25’lik artış kaydetti. Benzer Brent petrol kontratı da %0.30’a yakın değer kazanarak 67,00 seviyesinin hemen altında işlem görmüştü. Ham petrol bugün 57,38 seviyelerinde işlem görüyor.

İthalatçı konumda olan ülkemiz baz alındığında, petrol fiyatındaki düşüş maliyetleri azaltacağı için, enflasyon üzerindeki destekçi baskının azalması olası bir reaksiyon olarak değerlendirilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum