Yatırım yapmaya başla!

Çin, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika, ABD’ye Karşı Tek Yumruk Olabilir

Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde dün başlayan BRICS zirvesi, ticaret savaşları konusunda önemli konulara ev sahipliği yapıyor. İşte zirveden detaylar;
Çin, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika, ABD’ye Karşı Tek Yumruk Olabilir

Ticaret savaşlarının başrolünde yer alan ABD ve Çin, karşılıklı misillemelere devam ediyor. Dün başlayan 10. BRICS Zirvesi’nde ise ticaret savaşlarına dair önemli konuşmalar gerçekleşti. BRICS ülkelerinin, ABD’ye karşı Çin’in yanında yer alabilecekleri yönünde bilgiler alınmaya başlandı. Yani Brezilya, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika’nın, ABD Başkanı Donald Trump’ın başlattığı ticari gerilime karşı Çin’in yanında saf tutabilirler.

10. BRICS Zirvesi, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde dün başladı ve 3 gün sürecek.

10. BRICS Zirvesi Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı” sıfatıyla zirvenin özel davetlisi olarak katılım sağladı. Zirvenin konusu ise “Afrika’da BRICS: 4. Sanayi Devrimi’nde Kapsayıcı Büyüme ve Refah Paylaşımı için İş Birliği” şeklinde açıklandı. Zirveye Türkiye dışında 19’u Afrika’dan 22 ülke davet edildi.

Zirvenin sonuç bildirgesi taslağına göre BRICS, küreselleşmeyi ve Dünya Ticaret Örgütü gibi kuruluşları savunan bir açıklama yapacak.

BRICS Küreselleşmeyi Savunacak

Donald Trump’ın 23 Mart’ta uygulamaya başladığı korumacılık önlemlerinin ardından ilk kez bir araya gelen BRICS ülkeleri, korumacılık duvarlarıyla nasıl mücadele edeceklerini kararlaştıracaklar. Ayrıca BRICS ülkelerinin ABD’nin başlattığı ticaret savaşının ön saflarında yer alacaklar.

Geçen hafta Trump, Çin’den gelen 500 milyar dolarlık ihracat ürünlerinin tümüne gümrük vergisi getirmeye hazır olduğunu söylemişti.

Çin'e 500 Milyar Dolarlık Ek Vergi

Grubun ABD’ye en az çelik ve otomobil ihraç eden üyesi Güney Afrika’ya da ek gümrük vergisi getirdi. Ayrıca Trump, Çin ve Avrupa Birliği’ni kendi para birimlerini manipüle etmek ve faiz oranlarını indirmekle suçlamıştı. Bu durumun ise kur savaşlarını yeniden başlattığı söylenmişti. Şimdi ise karşılıklı uygulanan 34 milyar dolarlık ek gümrük vergisinin etkileri yavaşça görülmeye başlandı ve tansiyon her geçen gün yükseliyor.

İki tarafın da destekçi arayışında olduğu bilinirken; ABD, AB ile Japonya’yı kendi safına çekmeye çalışmış ama başaramamıştı.

Trump AB ile Japonya'yı Yanına Çekmek İstiyor

ABD’nin yanında yer almayı reddetmelerinin nedeni ise demir çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisine 1 Haziran itibariyle Avrupa Birliği de dahil edilmişti. Çin ise ABD’nin ticari korumacılık politikalarına karşı küreselleşmeyi savunmak üzere BRICS’i yanına almak istiyor.

2000’lerin başında 2,7 trilyon dolarlık bir güç olan topluluk, 2011’de Güney Afrika’nın da katılmasıyla daha da güçlü bir hal aldı.

BRICS Güney Afrika ile Güçlendi

Goldman Sachs Başekonomisti Jim O’Neill tarafından icat edilen BRIC, gelişmekte olan 4 ülkeden oluşuyordu. O’Neill’a göre; bu 4 ülke 25 yılda G-7 ülkelerini geride bırakabilecekti. 2000’lerin başında 2,7 trilyon dolarlık bir güce sahip olan bu ülkelere, 2011 yılında Güney Afrika da katıldı. Bu katılımla birlikte BRICS ismini aldılar ve 2017 yılı itibariyle 17 trilyon dolarlık bir güç haline geldiler. Üyeler arasındaki ticaret hacmi ise son 5 yılda yüzde 9 azaldı ve 312 milyar dolara indi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum