Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya MB Ekonomik Küçülme Tahminini %5’e Çekti

Görünümünü hafifçe iyileştiren Brezilya Merkez Bankası, 2020 için büyüme tahmininin yüzde eksi 5'e revize etti. Detaylar aşağıda;
Brezilya MB Ekonomik Küçülme Tahminini %5’e Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Brezilya Merkez Bankası’nın Pazartesi günü yayımladığı haftalık anket, 2020 için büyüme tahmininin hafifçe yukarı yönlü revize edildiğini gösterdi.

Brezilyalı analistlere yapılan anketin sonuçlarına göre 2020 için gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahmini yüzde eksi 5,03’ten yüzde eksi 5’e yükseltildi. 4 hafta önce yapılan ankette ise 2020’de yüzde 5,05 daralma olacağı tahmin edilmişti.

Bununla birlikte 2021 için büyüme tahmini aşağı yönde revize edildi. Rakam 4 hafta önce yüzde 3,50 toparlanmaya işaret ederken bugün yayımlanan ankette yüzde 3,47 büyüme öngörüldü. 2022 için GSYİH büyüme tahmini yüzde 2,50 ile sabit bırakılırken 2023 tahmini de aynı şekilde %2,50 olarak korundu.

Ankette 2020 için endüstriyel üretim büyüme tahmini yüzde eksi 6’dan yüzde eksi 5,98’e revize edildi.
Brezilya Analist Beklenti
Kaynak: BCB

Cari hesap tahmini eksi 6,71 milyar dolar olarak verilirken ticaret dengesi 57,56 milyar dolar olarak verildi. Doğrudan yabancı yatırım tahmini ise 50 milyar dolarla sabit bırakıldı. 2020 için net kamu sektörü borcunun GSYİH’ye oranı yüzde 67,40 olarak öngörülürken faiz oranı tahmini yüzde 2 olarak bırakıldı.

Öte yandan Brezilya Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, ekonomik faaliyetin Ağustos ayında Temmuz ayına göre yüzde 1,06 arttığını ve yeni koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik gerilemenin ardından dördüncü ardışık ayında iyileştiğini bildirdi.

Bankanın Ekonomik Faaliyet Endeksi’ne (IBC-Br) göre Ağustos ayında ekonomi 2019’un aynı dönemine göre yüzde 3,92 küçüldü. Yılın ilk sekiz ayında, ekonomik aktivite yüzde 5,44 daralma yaşarken Ağustos’ta sona eren 12 ayda ise yüzde 3,09 küçüldü.

Öte yandan Reuters bugün, ABD’nin Güney Amerika ulusunun koronavirüs salgınından ekonomik toparlanmasına yardım etmek için en büyük özel bankasına kredi ile Brezilya’yla finansal İşbirliğini artırdığını bildirdi.

DFC tarafından yapılan açıklamada ABD Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kurumu’nun (DFC) Itau Unibanco’ya 400 milyon dolarlık kredi verdiği söylendi. Itau’nun kredi hattından elde edilen gelirleri esas olarak kadınlara ve Brezilya’nın en gelişmemiş bölgelerine yönelik projeleri finanse etmek için kullanması gerektiği eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu