Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya’nın Görünümü Ardışık 8 Haftalık İyileşmenin Ardından Düşürüldü

Brezilya Merkez Bankası tarafından yapılan anket, beklentilerin arttığı ardışık sekiz haftanın ardından görünümün ilk kez düşürüldüğünü gösterdi.
Brezilya’nın Görünümü Ardışık 8 Haftalık İyileşmenin Ardından Düşürüldü
Yorum

Brezilya Merkez Bankası’nın ülkedeki önde gelen finans kuruluşlarıyla yaptığı anket, ekonomi için görünümün beklentilerin arttığı ardışık sekiz hafta sonra ilk kez gerilediğini gösterdi.

Buna göre Brezilya’nın finans piyasası 2020 için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) düşüş tahminini yüzde 5,28’den yüzde 5,31‘e çekti.

Bankanın Güney Amerika ülkesinin önde gelen finans kuruluşlarında yaptığı haftalık analist anketine göre, 2021 için ekonomik büyüme tahmini ise yüzde 3,5 ile sabit bırakıldı.

Geçen hafta Brezilya Coğrafya İstatistik Enstitüsü (IBGE), ilk çeyrekteki daralmanın ardından 2Ç20’de GSYİH’de yüzde 9,7’lik daralmayla ekonominin resesyona girdiğini ortaya serdi.

Brezilya ekonomisi koronavirüs önleme tedbirlerinin hemen her sektörde faaliyeti düşürmesiyle Haziran çeyreğinde 2009’daki büyüklüğüne geri döndü. Çeyreklik bazda yüzde 9,7 küçülen ekonomi, yıllık bazda ise yüzde 11,4 oranında küçüldü.

Ankete dönüldüğünde ise analistler 2020 için enflasyon tahminlerini yüzde 1,77’den yüzde 1,78’e yükseltti ve gelecek yıl için yüzde 3’te sabit bıraktı. Öngörülen gösterge faiz oranı yıl sonunda yüzde 2 ve 2021 sonunda yüzde 2,88 olarak değiştirilmeden bırakıldı.

Ticaret dengesi (ihracat ve ithalat arasındaki denge) ile ilgili olaraksa 2020’de 55 milyar ABD doları ve 2021’de 53,35 milyar ABD doları fazla tahmin edildi.

Brezilya’da doğrudan yabancı yatırımın 2020’de 55 milyar ABD dolarına ve 2021’de 65,48 milyar ABD dolarına ulaşacağı öngörüldü.
Brezilya MB Anketi GSYİH Tahmini
Kaynak: Central Bank of Brazil

Brezilya Merkez Bankası ayrıca yeşil ve iklim konularını döviz rezervleri yönetimi, banka stres testleri ve borç verme kriterleri konularındaki politikalarına daha da dahil edecek bir “Sürdürülebilirlik” gündemi başlattı.

Banka yetkilileri yeşil konuların banka için giderek daha önemli ve ekonomi için hayati önem taşıdığını söyleyerek bu gündemin Brezilya’yı çevre dostu finans için küresel çabanın ön saflarına yerleştirdiğini dile getirdi.

Reuters’ın haberine göre Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto; “Sürdürülebilirliğin üretkenliği kısıtladığı efsanesini çürütmek istiyoruz. Aksine üretkenliği ve ekonomik büyümeyi teşvik eder” dedi.

Campos Neto, merkez bankasının ülkeye yapılan yatırım akışlarını yakından izlediğini ve Brezilya’nın çevresel taahhütlerinde yetersiz kaldığına dair herhangi bir algının bu akışları etkileyebileceğinin farkında olduğunu söyledi. “Yatırımcılara merkez bankasının bu konuda endişeli olduğunu, bunun misyonumuzla ilgili olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu