Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Derinleşen Brexit Krizi, Ekonomik Bir Felaket!

Nobel ödüllü ekonomist, İngiltere'de derinleşen Brexit krizinin ekonomik bir felaket olduğunu dile getirdi.
İngiltere’nin Derinleşen Brexit Krizi, Ekonomik Bir Felaket!
Yorum

İngiltere’de son günlerde yoğunlaşan Brexit krizi, Nobel ödüllü Christopher Pissarides’e göre ülkeyi ekonomik anlamda bir felaketin ortasında bıraktı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dünyanın en büyük beşince ekonomisinin Avrupa Birliği’nden ayrılığının gerçekleşmesine 55 gün varken, büyük bir baskının altına girdi.

Brexit, İngiltere’de derinlemesine bölücü bir sorun olmaya devam ediyor ve kararın üçüncü yılında işler daha da karışmış durumda. 31 Ekim, Brexit için son tarih olarak belirlenirken; erken seçim, anlaşmasız Brexit senaryosu ve hatta tüm süreci tamamen terk etme gibi seçenekler hazır görünüyor.

London School of Economics’te ekonomi profesörü olan Christopher Pissarides, İtalya’daki Ambrosetti Forumu’nda verdiği demeçte, “Olan şey, tamamen ekonomik bir bakış açısıyla bakıldığında bir felaket. Ülke yönetilemez görünüyor, büyük kararın verileceği önümüzdeki ay kimin başbakan olacağını bile bilmiyoruz,” ifadelerini kullandı.

Brexit’te Son Yaşananlar

Brexit'te Son Yaşananlarİktidardaki Muhafazakar partiden muhalefet partileri ve asi milletvekillerinin ittifakı, Çarşamba günü parlamentonun alt meclisinin kontrolünü ele geçirdi. Hareket, Johnson’ı Brexit’e üç aylık bir gecikme yapmaya zorlayabilir.

Johnson, İngiltere’nin AB’den çıkışını geciktirmek istemediğini, Perşembe günü başka bir son tarih talebinde bulunmak yerine “bir hendekte ölmüş olmayı” tercih edeceğini söyledi.

Boris Johnson seçim süresinde sürekli olarak ne olursa olsun 31 Ekim’de ayrılığın gerçekleşeceği sözünü vermişti.

İşçi ve diğer muhalefet partileri ise çoklu basında çıkan haberlere göre; İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın AB’nin 17 Ekim’deki zirvesi öncesinde genel seçim talebine karşı çıkma konusunda anlaştılar.

2010 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen Pissarides, “Şirketlerin yeni teknolojiye yatırım yaptıklarını ve şu anda ihtiyaç duydukları şeyleri göremiyorum. Çünkü hangi durumla karşı karşıya kalacaklarını bilmiyorlar,” ifadelerini kullandı.

İngiltere’deki Ekonomik Durum

İngiltere'deki Ekonomik DurumAnlaşmasız bir Brexit, parlamento içi ve dışındaki pek çok kişi tarafından ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir senaryo olarak görülüyor.

Anlaşma olmadan ayrılmak, işletmelerin bloğun dışındaki hayata uyum sağlamasına izin vermeksizin geçiş döneminin olmadığı AB’den aniden ayrılma anlamına gelir.

İngiltere Merkez Bankası’nın anlaşmasız bir Brexit’in ekonominin yüzde 5,5 oranında küçülmesine neden olacağını tahmin ediyor. Daha önceki tahmini ise yüzde 8 düzeyindeydi.

Geçen ayın sonunda, İngiltere’nin ekonomik sağlığının bir göstergesi Ağustos’ta neredeyse yedi yılın en düşük seviyesine indi. Avrupa Komisyonu geçen hafta İngiltere için Ekonomik Hissiyat Göstergesi’nin Ağustos ayında, Temmuz ayındaki 94,3 seviyesinden 92,5 seviyesine indiğini açıkladı. Bu seviye ise 2012 yılının Eylül ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak işaretlendi.

Çarşamba günü yayımlanan ve endüstri yöneticilerinin yakından takip ettiği bir ankette, İngiltere’nin baskın hizmetler sektörünün Ağustos ayında bir miktar büyüdüğü, ancak ülkenin inşaat ve imalat sektörlerinin küçüldüğü görüldü.

Ekonomik veriler, RBC’deki Avrupa ekonomisti Cathal Kennedy’nin dediği gibi İngiltere ekonomisinin önümüzdeki çeyrek dönemde teknik resesyona girme riski altında olduğuna işaret ediyor. Kennedy, anket detayının geniş bir zayıflık resmi çizdiğini de söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu