Yatırım yapmaya başla!

Brexit Sürecinde Güvenoyu Kazanırken, Belirsizlik Havasında İngiltere Varlıklarına Bakış

Brexit sürecinde kazanan güvenoyları ve 100 üzerinde gelecek güvensizlik oyu ile May'in istifası gündemi baskısında piyasalara bakış şöyle;
Brexit Sürecinde Güvenoyu Kazanırken, Belirsizlik Havasında İngiltere Varlıklarına Bakış

Thresa May hakkındaki güven oylamasını 117’ye karşı 200 oyla kazanmıştı. May liderliğinde Brexit’çi muhaliflerin itirazı sürdürebilecekleri piyasalarda baskı yaratan kaynaklardan biri olarak gözlemleniyor.

AB Araştırma Grubu’na göre Brexit’çi Muhafazakar Parti vekillerinin, ilerleyen süreçte bütünlüğünün bozululabileceği ifade ediliyor. Diğer tarafta gelişmeyi baskılayan diğer gelime ise May’in güvenoyunda ağırlığı elde etse bile güvensizlik oylarının 100’ü geçmesi halinde istifa edebileceği ifade edilmişti. Ve May otoristesinde son aylarda bir zayıflama dikkat çekmişti. Gelişmelerin baskıladığı piyasalardaki belirsizlik havası endekslere yansıyor.

İngiltere Varlıkları Baskı Altında Hareket Ediyor

İngiltere'nin AB'den Ayrılma Süreci Finansal Ülke Varlıklarını BaskılıyorFTSE 100 endeksi ve Avrupa Bölgesinde gözlenen Brexit ve İtalya kaynaklı belirsizlik havası piyasaları olumsuz etkiliyor. Dün gerçekleşe güvenoyu sonrasında GBP/USD paritesi %0.18 değer kazanırken 1.267 seviyesinde işlemlerine devam ediyor. Parite 1.268 seviyesine tırmanış gösterse de 1.270 olası direncini kalıcı kıramadı.

İngiltere hisse senedi piyasalarına baktığımızda haftanın toparlanma serisi New York’a paralel ve ülkenin veda etmeye hazırlandığı Avrupa Bölgesi finansal pazarlarına bugün ters orantılı görünüyor.

FTSE 100 endeksi bugün yatayda seyrediyor. Endeks RSI (14) indikatöründe 58.200 seviyelerinde ve alım bölgesinde hareketler sergiliyor. Diğer tarafta CCI (14) nötr bir veride (36.270) görünüm oluşturuyor.

Endeksin 97 bileşeninden 50 tanesi yeşil grafikler, ve 47 tanesi ise aşağı yönde hareket sergiliyor. Vadeli tarafta (Aralık vade endeks kontratı) uzun pozisyon %0.10 civarında kayıp gösterirken, kısa pozisyon ters orantıda getiri sağlıyor.

2016 Haziranı Oluşan Taraflar ve Olası İhtimaller Belirsizliği Tetikliyor

Brexit Sürecinde Oluşan Taraflar Psikolojik Baskı Yaratıyorİngiltere 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandumla Brexit kararı almıştı. Seçmenlerin %52’sinin Brexit yönünde oy kullandığı ülkede, kamuoyundaki bölünmüşlük derinleşerek devam etmişti. Ülkede AB üyeliği konusunda yeni bir referanduma gidilmesi için kampanya yürüten gruplar da bulunuyor.

Brexit sürecinde sürünceme halinin istikrar kazanması halinde, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının gecikmesi veya sürecin iptalinin günceme gelebileceği belirtiliyor. Diğer tarafta Brexit sürecindeki ayrılma ihtimallerinde ise AB ile anlaşmalı ve anlaşmasız verilen ayrılık kararı değerlendiriliyor. Ticari anlaşmaların yapılmadan Brexit sonuçlanması GBP ve diğer ülke varlıkları üzerinde (özellikle uzun vade devlet kıymetleri) olumsuz reaksiyon gösterebileceğine dikkat çekiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum