Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Başbakanı Theresa May Brexit için 3 Ay Gecikme Talep Etti

Brexit için İngiltere kararını verdi ve AB'den 3 aylık gecikme talep etti. Şimdi gözler AB'nin 27 üyesinin vereceği kararda...
İngiltere Başbakanı Theresa May Brexit için 3 Ay Gecikme Talep Etti
Yorum

Bugün yatırımcılar FED’in faiz kararına ve İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avrupa’dan isteyeceği gecikme süresinde. May, merak edilen süreyi 3 ay olarak belirledi ve AB’den 30 Haziran tarihine kadar erteleme beklemeye başladı.

Mevcut yasaya göre; İngiltere Avrupa Birliği’ni 29 Mart’ta saat 11:00’de anlaşma olsun veya olmasın terk etmeye karar verdi.

İngiltere 29 Mart'ta AyrılacakBaşbakan Theresa May ise anlaşmasız bir ayrılık istemediği için Brexit’in 30 Haziran’a kadar ertelenmesini talep etti. Bugün Avrupa ülkeleri, Brüksel’de gerçekleşecek toplantı öncesinde May’den gecikme ile ilgili bir mektup beklediklerini açıklamıştı. Toplantı öncesinde değerlendirilecek olan erteleme için karar, toplantıda verilecek.

Herhangi bir gecikmenin, diğer tüm 27 üye devlet tarafından kabul edilmesi gerekiyor. May, seçeneklerini meslektaşlarıyla görüşmek için Perşembe günü Brüksel’e gidecek.

May’in Tusk’a ilettiği mektupta, ikinci reddedilmenin öngörülemeyen ve potansiyel olarak hoş görülmeyecek olduğunu ifade etti.

May İki Red Hoş GörünmezMay, Geri Çekilme Anlaşması’nı üçüncü kez Avam Kamarası’na sunmayı planlıyordu. Ama Başkan John Bercow’un herhangi bir değişiklik olmayan bir anlaşmayı üçüncü kez oylamaya izin vermeceğini açıklamıştı. Bu şekilde May’in planları suya düşmüş ve tek seçenek tarihin ertelenmesi kalmıştı.

Geçen hafta İngiltere milletvekilleri, May’in Brexit anlaşmasını 149 oyla reddederken, anlaşmasız bir ayrılık istemediklerini söylemişlerdi. Bu kapsamda tek seçenek yasal mekanizma olan 50. Madde’nin uzatılması kalmıştı. AB Brexit müzakerecisi Michel Barnier daha önce bloğun İngiltere’den fazladan ne yapmayı planladığı konusunda somut bir plan olmadan gecikmeye izin vermeyeceğini söylemişti.

İçerden alınan bilgilere göre; Avrupa Komisyonu 30 Haziran’a kadar sürenin uzatılmasını kabul etmeyecek.

Komisyon 30 Haziran'ı Kabul EtmeyecekYapılan bir açıklamaya göre; İngiltere’nin çıkış tarihini 3 ay uzatmanın yasal ve politik olarak zor olacağı biliniyor. Reuters tarafından görülen bir belgede, AB yetkililerinin 29 Mart’tan 23 Mayıs’a kadar kısa bir gecikme seçeneğine veya en azından yılın sonuna kadar uzun bir gecikme seçeneğine maruz kaldıkları söyleniyor. 23 Mayıs’ta Avrupa Parlamentosu, milletvekilleri için Avrupa seçimi yapacak.

May ise İngiltere’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yer almasının, her iki tarafın çıkarları için iyi olmayacağını düşündüğünden bahsetmişti. Aynı zamanda May, 30 Haziran’dan daha uzun bir gecikmeyi istemediğini de belirtmişti.

Bu karmaşa içerisinde sterlin kuru, yüzde 0,61 oranında ekside seyrederek 7,2264 liradan işlem gördü. GBP/USD paritesi ise yüzde 0,67 oranında ekside seyrederek 1,3179 dolardan işlem görürken, EUR/GBP paritesi yüzde 0,72 oranında artıda 0,862 sterlinden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu