Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol ABD Stoklarındaki Artışa Rağmen 75 Doları Aştı

Arz endişelerini gidermeye yönelik açıklamalara ve ABD ham petrol stoklarındaki artışa rağmen petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Brent petrolün varili 75 doların üzerini gördü.
Brent Petrol ABD Stoklarındaki Artışa Rağmen 75 Doları Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin İran’dan petrol ithal eden 8 ülkeye uyguladığı muafiyet süresini uzatmayacağı açıklaması petrol fiyatlarının fitilini ateşlerken, hafta başından bu yana yükseliş eğilimi gösterdi.

Arz endişelerini gidermeye yönelik açıklamalar ve ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklentinin üzerinde artış göstermesi de bu yükselişin önünü kesemedi. Brent petrolün varili 75,29, ham petrolün ise 66,13 dolara kadar tırmandı.

ABD’nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 5,5 milyon varil ile beklentilerin üzerinde arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ticari ham petrol stokları söz konusu artışla birlikte 460,6 milyon varile yükseldi. Bir önceki hafta 1,4 milyon varil azalmıştı.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 649,1 milyon varilde sabit kaldı. Ülkedeki benzin stokları 2,1 milyon varil azalarak 225,8 milyon varile indi. ABD ham petrol ithalatı ise geçen hafta 1,5 milyon varil artarak 7,14 milyon varile yükseldi.

Petrol fiyatları ABD üretim artışına rağmen yükselmeye devam etti.

Geçtiğimiz hafta 72 dolarda seyreden Brent petrol, ABD’nin İran yaptırım kararı ile bu hafta başından beri yukarı yönlü seyrediyor. ABD’de geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 100 bin varillik üretim artışı ve arz endişelerini gidermeye yönelik açıklamalar yükselişin durduramadı. Fiyatlar dün altı ayın zirvesinden düşse de bugün yeniden hareketlendi. TSİ 11:45’te Brent petrolün varili 75,29, ham petrolün 65,99 dolardan işlem görüyor.

Petrol fiyatlarındaki yüksek gidişat Türkiye gibi ithalatçı ülkeler için olumsuz bir gelişme oldu.

Türkiye gibi petrolde ithalata bağımlı ülkeler, fiyatların yükselmesi karşısında zor durumda kalacak. Bu durum beraberinde enflasyon rakamlarının da artmasını getirecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Beyaz Saray’dan İran petrolüne yönelik açıklama sonrasında, tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmediğimizi söylemişti.

Petrol Fiyatlarını Canlı Takip Etmek için Tıklayın

SPI Asset Management İşlem ve Piyasa Strateji Müdürü Stephen Innes ise fiyatların ne kadar daha yükseleceğine ilişkin “OPEC + koalisyonunun arz tepkisinin ardından petrol piyasasının ne kadar sıkışacağına bağlı” cümlesini kurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu