Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa, Artış Gösteren Kısa Vadeli Dış Borç Verileriyle Ekside Hareket Ediyor

Dün %3’e yakın değer kazancıyla kapanan BIST 100 Endeksi yeni güne yatay başlarken, takip edilen verilerin etkisiyle satıcılı seyrediyor.
Borsa, Artış Gösteren Kısa Vadeli Dış Borç Verileriyle Ekside Hareket Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran 2020 dönemine ait kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayımladı. Açıklanan verilere göre kısa vadeli dış borç stoku 2019 sonuna kıyasla %0,3 oranında artış gösterdi.

Söz konusu dönemde toplam kısa vadeli dış borç 124 milyar dolara yükselirken, bunun 54,8 milyar dolarını bankalar, 49,6 milyar dolarını diğer sektörler oluşturdu. Borç stoklarındaki artış ve öğleden sonra açıklanacak faiz kararı öncesinde Borsa İstanbul satıcılı işlem görüyor.

Bankaların yurt dışından kullandığı  kısa vadeli krediler, geçen yılın sonuna göre %2,6 artış gösterdi.

Bu artışla birlikte kullanılan kredi miktarı 8 milyar dolara yükseldi. Haziran ayında yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı %1,8 oranında azalarak 20,7 milyar dolara, yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı ise %24,1 azalarak 10,4 milyar dolara geriledi.

Kamu sektörünün kısa vadeli dış borcu geçen yılın sonu ile karşılaştırıldığında %4,2 arttı ve 26,1 milyar dolar oldu. Öte yandan özel sektörün borcu %13,1 düşüşle 78,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Alacaklı bazında bakıldığında parasal kuruluşlara olan dış borç %20,7 artışla 55,2 milyar dolara yükselirken, parasal olmayan borçlar %11,7 azalışla 68,4 milyar dolara geriledi. 124 milyar dolarlık kısa vadeli borcun %41,1’ini ABD doları, %28,2’sini Euro, %14,3’ünü TL ve %16,4’ünü diğer döviz cinsleri oluşturdu.

Ana vadeye bakılmaksızın ödemesine bir yıl veya daha az bir süre kalan dış borç stoku 171,4 milyar dolar olarak açıklandı. Bu miktarın 15,7 milyar dolarlık kısmı Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından meydana geldi.

Borsa İstanbul yurt içi verilerini değerlendirirken satıcılı işlem görüyor.
BIST 100 Endeksi Düşüşte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün sakin bir seyir gösteren Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjde açıklamasının ardından günü %2,95 yükselişle kapattı. 1.120 puandan tamamlanan günde toplam işlem hacmi 22.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Sektör endeksleri arasında yatırımcısına en fazla kazandıran %6,30’luk artış gösteren elektrik oldu. Yeni güne hafif alıcılı bir başlangıç yapan BIST 100 Endeksi erken işlemlerde düşüşe yöneldi. Şu dakikalarda %0,48 ekside 1.119 puandan işlem gören Borsa İstanbul açılışın ardından 1.115’e kadar geriledi.

Aynı dakikalarda bankacılık endeksi %1,19, finansal kiralama ve faktoring %2,38, gayrimenkul yatırım ortaklığı %1,08, iletişim %1,3 ve teknoloji %0,98 ekside hareket ediyor. Elektrik %2,05 artışla yine en fazla kazandıran sektör endeksi olarak başı çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu