Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul’da Bir Düzeltme Gerçekleşebilir

Borsa İstanbul'da sönmek bilmeyen yeşil ışık, FED açıklaması ve endekste bir düzeltme başlığı altında olabilir. Endekse öncülük eden hisselerde görülen gerileme alım fırsatı olabilir. Ayrıntılar şöyle;
Borsa İstanbul’da Bir Düzeltme Gerçekleşebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın şok faiz artışı ve bu hamlenin Yeni Ekonomi Programı ile pekiştirilmesi, haftanın ilk işlem gününde Borsa İstanbul’un dünya piyasalarından olumlu ayrışmasına neden oldu. Sabah saatlerinde dövizin TL karşısında seyrine paralel ABD tahvil faizlerindeki yükseliş izlendi. Pazartesi günü öğleden sonra döviz kanadında da Türk lirası değer kazanımları kaydedildi. Dövizdeki gerileme ve Borsa İstanbul yatırımcılarının uzun zamandır görmek istedikleri seviyeler olumlu görünse de risk ortamındaki buğulu hava henüz berraklaşmadı.

Bankacılık sektörü ve BİST’in amirallerinden THYAO endeksi yukarı taşıyan hisseler oldu. İzlenen fiyat artışlarından yüzde 8’lik seviyelerden banka hisseleri ciddi karlar sağladı. Aynı zamanda Türk Hava Yolları hisselerinde izlenen paralel yükseliş yatırımcısını mutlu etti. ASELS normal şartlarda BİST 100 endeksinde bir yükseliş görüldüğü zaman yükselen kağıtlar arasındayken bu gelişmede biraz geride kaldı. Endekse paralel seyreden hisselerden biri de VESTL idi ancak bu rallide VESTL izlediği 8,8009,000 TL seviyelerinin gerisinde kalarak 8,300 bandında durağan devam etti.

Piyasalar FED Faiz Açıklamasını Bekliyor

FED Faiz Artırımı Piyasaların Beklentileri Dahilinde FED’in faiz artırımı toplantısı devam ederken, piyasa yorumcularının beklentileri faiz artırımının yapılacağı yönünde ağırlık gösteriyor. Yapılacak faiz artırımında 0,25 baz puanlık bir beklentinin hakim olduğu piyasalarda haftanın ilk işlem gününün ikinci yarısından şu vakitlere dolar kurunda 6.0926 seviyelerinde bir geri çekilme kaydedildi. Euro ise 7.2611 seviyelerini gördü.

BİST analistlerinin son günlerde sönmeyen yeşil ışıklara yönelik teknik yorumları içersinde gelecek bir düzeltme beklentisi vardı. Pazartesi gününü 99.547.97 puandan kapatan BİST 100 endeksi, Salı günü ilk seansta 100180.97 seviyelerini gördü. 100.000.00 üstünde tutunamayan endeks geri salınarak 98.712.10 seviyelerinde işlem görmekte. Gelen yorumlar izlenen düşüşün, bir düzeltme olabileceği ve FED faiz artırımı fiyatlamalarının gerçekleştiği yönünde.

Hisselerde Görülen Geri Çekilme Düzeltme Olabilir

Birkaç Günlük Yükselişin Ardından Görülen Salınım Düzeltme OlabilirBİST’in son zamanların zirve seviyelerine ulaşmasında en etkili olan hisselere baktığımızda; GARAN yüzde 0,70 eksiyle 7.090 TL, AKBNK yüzde eksi 2,51 ile 6.590, THYAO yüzde eksi 1,82 ile 18,84 seviyelerine geri çekilmiş durumda. Dolar son işlem saatlerinde kayıplarını telafi ediyor, 6.2939 seviyelerinde hareketlenen dolar, piyasalarda FED’in faiz artırma ihtimaline odaklanıyor. BİST 100 endeksi haftanın ikinci gününü yüzde eksi 0.26 ile 99.292.47 puandan, BİST 30 endeksi yüzde eksi 0.32 ile 123.180.19 puan seviyesinden kapattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu